Sposoby oszczędzania w firmie - często lekceważone punktu

Jeśli masz problem z prowadzonym biznesmen - napisz, postaramy się pomóc.

Moderator:mkamil

Awatar użytkownika
Prezes
Posty:9
Rejestracja:22 cze 2010, 00:59

22 cze 2010, 01:33

Oszczędzanie na telefonach


Najprostsza rada to nie brać żadnego telefonu i nie podpisywać żadnego kontraktu z operatorami. Dostałem masę krytycznych komentarzy od agentów telefonii komórkowych podających sto powodów dlaczego to niemoralne doradzać ludziom aby nie brali najnowszych modeli za złotówkę, które wciskają klientom na każdym rogu w akcie dobroczynnym. Niemniej jednak wszyscy zdajemy sobie sprawę że tym osobom bardziej zależy na dochody sieci komórkowych niż oszczędnościach Kowalskiego! Sieci mają ogromne budżety na reklamę i wystawne salony z tego powodu że ściągają z klientów ogromne pieniądze.

Sieci komórkowe wysysają z naszych budżetów domowych ogromne pieniądze proponując nietrafione kontrakty, wabiąc klientów nowymi modelami, ikonkami i innymi ciekawymi funkcjami które kupujemy w pierwszym miesiącu za złotówkę. Najczęściej kończy się że nie tylko płacimy miesięczny abonament, ale przepłacamy za za niewykorzstane minuty, albo dopłacamy dodatkowo za połączenia poza abonamentem. Wszystko razem powodują że kwota jaką rocznie wydajemy na abonament i korzystanie z dodatkowych usług urasta do rozmiarów potężnego balonu w naszych domowych budżetach.

Podsumuj wszystkie miesięczne faktury za telefon komórkowy za pomocą naszego programu, a zobaczysz swój udział w sponsorowaniu lukratywnego biznes telefonii internetowej. Świadomość rocznej kwoty będzie bolała tym bardziej, im bardziej uświadomisz sobie co mógłbyś zrobić z tymi pieniędzmi zamiast puszczać je w powietrze. Niektóre rachunki telefoniczne z łatwością kupiłyby Tobie dodatkowe wakacje lub święta. To dobry punkt wyjścia dla utworzenia planu naprawczego i drogi do bardziej świadomego zarządzania budżetem domowym


Plan Oszczedzania:

1- Używaj telefonu stacjonarnego jak często możesz. Naciągaj swojego pracodawcę na kilka prywatnych rozmów w miesiącu. Minuta rozmowy lokalnej z telefonu stacjonarnego kosztuje wciąż mniej niż z telefonu komórkowego. Nigdy, ale to nigdy nie wydzwaniaj z komórki tylko dlatego że masz jeszcze wolne minuty.
2-Jeżeli bardziej zależy Tobie na posiadaniu naprawdę wartościowych rzeczy, nie kupuj najnowszych i najbardziej gadżeciarskich telefonów. Nawet w przypadku ofert telefonu za złotówkę, każda sieć zedrze z Ciebie dodatkowo od tysiąca do kilku tysięcy ekstra w przeciągu pierwszych 18 miesięcy. Wydaje się to paradoksalne, ale znacznie taniej wydać 500zł za mniej lśniący nowy telefon z gwarancją niż wydawać 1zł za telefon z umową.
3-Nie przedłużaj kontraktu na telefon komórkowy. Weź darmową lub tanią kartę SIM bez telefonu. Najczęściej dzwonimy do kilku osób z którymi spędzamy najwięcej czasu na rozmowach. Większość sieci pozwala na nominowanie kilku kontaktów, do których będziesz mógł dzwonić taniej lub za darmo.
4-zainstaluj Skype'a do rozmów międzymiastowych i międzynarodowych. Skype oferuje aktualnie promocje, dzięki którym możesz dzwonić na numery stacjonarne danego kraju za pół darmo lub całkowicie bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Rozmowy użytowników wykonywane za pomocą komputera są całkowicie darmowe.

Oszczędzanie energii elektrycznej

Energooszczędne żarówki

Pierwszym sposobem na oszczędzenie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym to oczywiście wymiana żarówek. Energooszczędne świetlówki mają dłuższą żywotność i zużywają jedynie 20%-30% energii zużywanej przez standardowe żarówki. Nowe generacje energooszczędnych żarówek oświetlają pomieszczenia znacznie cieplejszym światłem i osiągają poziom jasności znacznie szybciej.


Wydajniejsze sprzęty domowe

Drugim sposobem na oszczędzenie prądu i znacznych kwot w budżecie domowym w dłuższym okresie czasu to wymiana niektórych sprzętów domowych takich jak pralka, lodówka, zamrażarka na modele charakteryzujące się wysoką wydajnością. Modele o wysokiej wydajności generują tą samą moc i wydajność przy znacznie mniejszym zużyciu energii elektrycznej dzięki zastosowaniu wydajnych komponentów. Wymiana pralki czy lodówki na nowy model nie przyniesie natychmiastowych oszczędności w budżecie domowym, ale może zwrócić się z nawiązką po latach.


Inteligentne urządzenia

Trzecim sposobem na oszczędzenie prądu to inteligentne urządzenia takie jak czajniki elektryczne, które pozwalają na gotowanie mniejszych ilości wody. Tego rodzaju urządzenia charakteryzują się standardową pojemnością: około 2-3 litry wody, jednak pozwalają na automatyczne przelewanie zatrzymanej wody do specjalnej komory, w której gotowana jest jedynie ilość wody potrzebna do 1-3 filiżanek kawy lub herbaty. Pozwala to na kilkukrotne oszczędzenie prądu niezbędnego do zagotowania paru litrów wody, której zwykle nie używamy


Bezprzewodowe liczniki energii

Zarządzanie budżetem to przede wszystkim wiedza o tym jak wydajemy pieniądze i zużywamy zasoby. Ostatnio na rynku pojawiły się również urządzenia pozwalające na monitorowanie prądu w całym domu w czasie rzeczywistym. Instalacja takich urządzeń jest bardzo prosta i nie wymaga żadnych uprawnień, a dodatkowo większość z nich jest całkowicie bezprzewodowa. Urządzenia zawierają panele cyfrowe wyświetlające w czasie rzeczywistym aktualne zużycie prądu w całym domu, historię zużycia prądu w czasie, jak również zaprogramowanie ceny kilowatogodziny tak aby pokazać ile kosztuje nas energia w tym momencie.


Oszczędzanie wody

1. Regularne naprawy usterek - podobno aż jedna czwarta zużywanej przez nas wody w łazience marnuje się przez nieszczelne rury i cieknące krany. Podstawa oszczędzania środowiska i budżetu domowego to regularne naprawy wszystkich nieszczelności, kontrolowanie instalacji zarówno w łazience, w kuchni, jak i w ogrodzie.
2. Zainstaluj krany z jednym uchwytem, dzięki którym szybko ustawisz taką temperaturę wody, jaką chcesz i szybko zamkniesz dopływ wody. Możesz również kupić baterie uruchamiane na fotokomórkę (wyłącza się gdy cofniesz ręce) lub termostatyczne - nie musisz kombinować z mieszaniem wody zimnej i gorącej. Zaoszczędzisz od 13 do 8 litrów.
3. Weź prysznic zamiast kąpieli - jedna kąpiel w wannie to nawet 150 litrów wody! Tym czasem biorąc prysznic tylko 50 litrów. Możesz dodatkowo zaoszczędzić sporą sumę w budżecie domowym montując baterię prysznicową z regulowanym strumieniem wody. Zwykle sitka kosztują tylko kilkadziesiąt złotych a napowietrzają strumień wody i dzięki temu zużywa się jej nawet o 40 proc mniej.
4. Zakręć kran gdy myjesz zęby. Zwykły kubek z wodą do mycia zębów potrafi zwrócić się w domowym budżecie już po kilku wieczorach, a po kilkunastu zaoszczędzi nam sporą sumę pieniędzy. Zaoszczędzisz od 6 do 10 litrów wody, jeśli nie będziesz myć zębów pod bieżącą wodą. Tylko pomyśl ile wody możesz zaoszczędzić w ten sposób.
5. Zmień wszystkie nie oszczędzające wody krany, przez zainstalowanie napowietrzaczy (aeratorów) z ogranicznikiem strumienia. Dostosowując temperaturę ciepłej wody, zamiast zwiększać strumień spróbuj go zmniejszać.
6. Rozważ zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie. To obniży koszty w Twoim gospodarstwie.
7. puszczaj tyle ile potrzeba - nie ma sensu ani potrzeby za każdym razem spłukiwać toalety hektolitrami wody. Jeżeli chcesz zaoszczędzić w budżecie domowym na wodzie możesz kupić spłuczki z zaworem stopowym - wciskasz klawisz, gdy uznasz że wystarczy przyciskasz drugi raz - blokując spłukiwanie. Poza tym montowane są też zawory spłukujące na 3 i 6 litrów. Przycisk w takiej spłuczce składa się z 2 klawiszy - mniejszy na 3 litry większy na 6. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci wynieś raczej do kosza na odpadki, niż do toalety.
8. Pierz w chłodniejszej wodzie - nie pierz prania w 60 stopniach, wystarczy mniej. Gdyby każdy z nas prał w 40 stopniach, udałoby się zaoszczędzić tyle energii, że można by zrezygnować z pięciu elektrociepłowni! Dzisiejsze pralki i tak zużywają o połowę mniej wody (około 50l) niż te sprzed kilkunastu, ale warto też zaoszczędzić na energii. Jeśli pralka ma funkcję "pół wsadu" można prać częściej z mniejszą ilością wody i zużywa mniej prądu do podgrzania. Już na dwóch praniach zaoszczędzi ok. 35 proc. energii.
9. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, kiedy ją uzupełnisz lub ustaw na program oszczędnościowy, zużywający wodę w ilości adekwatnej do wielkości załadunku. Kiedy zmywasz ręcznie napełnij jedna komorę zlewu lub miskę wodą z płynem. Spłukuj szybko po niewielkim strumieniem bieżącej wody.
10. Trawnik podlewaj oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5 - 7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni. Podlewaj trawniki wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania. Nie mocz ulicy, podjazdu i chodnika. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane.

Oszczędzanie na samochodzie

Minimalizuj wagę
Ciężar bagażu przewożonego w samochodzie ma wpływ na zużycie paliwa i obciążenie budżetu domowego. Warto więc regularnie opróżniać samochód ze wszystkiego, czego nie potrzebujemy. W ten sposób można odchudzić auto nawet o kilkadziesiąt kilogramów. Jeśli jeździsz głównie w mieście, możesz rozważyć rezygnację z ciężkiego (10-20 kg) koła zapasowego na rzecz zestawu naprawczego lub niewielkiej pompki do kół.

Zmniejszaj opory powietrza
Wszystkie wystające elementy, takie jak bagażniki dachowe, uchwyty na rowery czy nawet nieplanowane przez producenta spojlery zwiększają opory powietrza, to zaś bezpośrednio przekłada się na zwiększone spalanie i większe koszty w budżecie domowym.

Zapalaj bez gazu
W starych modelach było to konieczne, dziś już nie trzeba przy uruchamianiu silnika naciskać na gaz. Ilość paliwa potrzebna do rozruchu jest teraz regulowana automatycznie.

Ruszaj od razu
Ruszać powinniśmy zaraz po uruchomieniu silnika. Każda sekunda bezruchu to strata paliwa. Nie ma też potrzeby grzania silnika na postoju, bo jego temperatura szybciej dojdzie do optymalnej w trakcie jazdy.

Jak najszybciej na dwójkę
Pierwszy bieg warto zmienić zaraz po tym, jak samochód zacznie się toczyć. Nadużywanie jedynki wyraźnie podwyższa zużycie paliwa.

Optymalnie zmieniaj biegi
Kiedy zmieniać bieg na wyższy? To najczęstsze pytanie zadawane w kontekście ekonomicznej jazdy. Odpowiedź brzmi: nim silnik osiągnie maksymalny moment, najpóźniej przy 3500 obr. Pozwoli to utrzymywać obroty w strefie niskiego zużycia paliwa.

Nie przekraczaj ekonomicznej prędkości
Prócz parametrów silnika na zużycie paliwa wpływają też opór powietrza i toczenia auta. Dlatego maksymalna, ale ekonomiczna prędkość powinna uwzględniać te czynniki. Z wyliczeń wynika, że wynosi ona 90 km/h, nawet gdy na najwyższym biegu (a przy wysokim nadbiegu na przedostatnim - zazwyczaj piątym) silnik nie osiągnął maksymalnego momentu obrotowego.

Hamuj silnikiem
Wciąż bardzo popularne wśród kierowców mylnie uważających tę metodę za najbardziej oszczędną jest dojeżdżanie do skrzyżowania na luzie. Wówczas jednak auto i tak zużywa nieco paliwa. A może nie palić w ogóle. Warunek? Trzeba hamować silnikiem. Dopływ paliwa jest wtedy automatycznie odcinany, a więc nasz budżet domowy nie jest uszczuplany nawet o kroplę.

Gaś silnik na światłach
W najbliższych latach powinniśmy być świadkami upowszechniania się systemu Stop & Start. W myśl zasady, że samochód nie potrzebuje paliwa, gdy jest zgaszony, komputer wyłącza silnik na postoju, a uruchamia go na wyraźny sygnał kierowcy (np. wciśnięcie gazu).

Praktyczne rady dotyczące ubezpieczenia:

-Nie akceptować oferty odnowieniowej od dotychczasowego ubezpieczyciela. Towarzystwa wiedzą o naszej inercji i mogą to wykorzystywać.
-Porównać ceny polis innych firm, pamiętając jednak o zakresie ubezpieczenia.
-Nie zgłaszać drobnych szkód. Najpierw zrobić kalkulację, co jest dla nas bardziej opłacalne: utrata zniżki czy naprawa we własnym zakresie.
-Sprawdzić zatem, czy ubezpieczyciel podwyższy, i o ile, składkę za zgłoszoną szkodę.
-Sprawdzić, czy ktoś nie oferuje zniżek dla naszego zawodu. Niektóre firmy mają promocje dla różnych grup zawodowych: policjantów, nauczycieli, lekarzy, urzędników państwowych.
-Wyposażyć auto w zabezpieczenia antykradzieżowe czy GPS. Dodatkowe zabezpieczenia mogą obniżyć składkę.
-Zarejestrować auto np. z kimś z rodziny, kto ma duże zniżki za bezszkodową jazdę. Ubezpieczyciele jednak niechętnie patrzą na taką praktykę.
chemik
Użytkownik
Posty:19
Rejestracja:28 lis 2009, 20:39

30 paź 2010, 10:23

Jest jeszcze kilka innych sposobów na oszczędzanie pieniędzy w firmie - można np. korzystać z usług brokera kurierskiego, a nie giganta typu DHL - wyjdzie dużo taniej. Brokerzy rozwijają się teraz na polskim rynku i warto na nich zwrócić uwagę, bo mają bardzo konkurencyjne ceny. Wystarczy sprawdzić ofertę firmy AIN i na ich stronie policzyć sobie koszt przesyłki - człowiek jest mile zaskoczony.
lamania
Użytkownik
Posty:5
Rejestracja:29 lis 2011, 16:53

09 sty 2012, 14:40

Naciągaj swojego pracodawcę na kilka prywatnych rozmów w miesiącu.

No ciekawe co na to pracodawca?!

Wg mnie najprościej zaoszczędzić na telefonach np. wykupując telefon w chmurze, czyli zwykły voip. Wystarczy kupić słuchawki, a abonamenty są naprawdę śmiesznie niskie.
tommyh
Użytkownik
Posty:9
Rejestracja:30 lis 2011, 10:18

09 sty 2012, 15:58

muszę przyznać, że dość ciekawy i restrykcyjny poradnik

podłączam się do pytania o naciąganie pracodawcy o rozmowy?
Awatar użytkownika
magda
Użytkownik
Posty:7
Rejestracja:06 lut 2013, 23:14

06 lut 2013, 23:29

To jeszcze, przy okazji oszczędzania w firmie, dodaję http://www.dladomudlafirmy.com/jak-zmni ... na-remont/
i już będzie praktycznie wszystko, co było do powiedzenia w temacie. Co prawda, porady pisane pod kątem remontu w domu, ale myślę, że dokładnie to samo sprawdzi się w firmie.

Wydaje mi się, że pole do oszczędzania zawsze mamy szerokie, tylko trzeba trochę pokombinować i zwalczyć w sobie niektóre, dość kosztowne nawyki.

Co do telefonów - ja zawsze dokładnie sprawdzam wszelkie nowe oferty redukujące koszty u mojego operatora, wykupuję przydatne pakiety, darmowe minuty, darmowe smsy i wydaje mi się, że wychodzi całkiem mało/m-c.
Awatar użytkownika
prymus8
Użytkownik
Posty:11
Rejestracja:05 mar 2013, 18:31

05 mar 2013, 18:37

Oszczędzanie jest ważne, ale w sumie sposób, w jaki to czynimy zależy już chyba od konkretnej firmy, nie zawsze da się tak samo...
stobejczyk
Użytkownik
Posty:9
Rejestracja:17 mar 2013, 22:43

17 mar 2013, 23:20

Warto też śledzić możliwości zmniejszenia ponoszonych kosztów pracy, wynajmu i energii.
Awatar użytkownika
aniajarnicka
Posty:3
Rejestracja:17 mar 2013, 23:50

18 mar 2013, 00:02

Oszczędności warto skonsultować z księgowością lub biurem księgowym. Dobry dyrektor finansowy albo dobra księgowa potrafią podpowiedzieć genialne rozwiązania.
fluss1
Użytkownik
Posty:10
Rejestracja:08 maja 2013, 20:50

08 maja 2013, 20:58

Wydaje mi się że najwięcej zaoszczędzić można na produkcji na stosowaniu innowacji.
Jerry Lacan
Użytkownik
Posty:9
Rejestracja:11 cze 2013, 14:23

11 cze 2013, 14:54

fluss1 pisze:Wydaje mi się że najwięcej zaoszczędzić można na produkcji na stosowaniu innowacji.
Podpisuję się pod tym wpisem. Inwestycja w innowacje to realne oszczędności. Wspomniana wcześniej "chmura" czyli oprogramowanie w chmurze - moim zdaniem sprawdza się dobrze w przypadku małych i mikro firm.

W przypadku średnich firm warto zainteresować się systemami zarządzania i optymalizacją biznesową pod kątem procesów. Są firmy, które proponują tego rodzaju usługi i nie ma co ukrywać, że to jest opłacalne. Sam znam kilka przypadków firm, które przerzuciły się z oprogramowania licencyjnego na programy opensourcowe i się to faktycznie opłaca.

------------------------------------
"Biznes to przygoda - Myśl innowacyjnie" Polub nas na Facebooku!
ODPOWIEDZ

Doradca Finansowy Gdańsk Doradca Finansowy Kraków Biznes Forum
Darmowe ogłoszenia o pracę Kredyty dla pracujących za granicą Portal ogólnoteoretyczny
Strony internetowe Zielona Góra Ubezpieczenia Zielona Góra Forum mechaniczne
DJ na Wesele Zielona Góra Regeneracja koła dwumasowego Skup samochodów śląskie
Skup samochodów Poznań Doradca kredytowy Warszawa Forum Webmasterów - webax.pl