Lekceważony problem wśród przedsiębiorców

Jeśli masz problem z prowadzonym biznesmen - napisz, postaramy się pomóc.

Moderator:mkamil

Gman
Użytkownik
Posty:9
Rejestracja:10 gru 2009, 11:31

10 gru 2009, 11:58

Nasuwa mi się pewna dwoistość. Otóż, ponad połowa firm z sektora MSP nie stosuje żadnych zabezpieczeń sieci komputerowej. Co więcej w samym roku w 2009 , w 20 proc. firm z sektora MSP doszło do naruszenia zasad bezpieczeństwa, co spowodowało utratę potencjalnych przychodów. Dodatkowo, w co czwartej firmie nie obowiązują żadne zasady korzystania z systemów informatycznych, a pracujący w nich pracownicy nie zdają sobie sprawy z istnienia nowych zagrożeń w sieci.

Wszystkie przytoczone dane dotyczą naszego rodzimego rynku. Moje pytanie więc brzmi – czym jest to spowodowane? Czy Polska faktycznie jest rynkiem zaściankowym, czy po prostu tego typu zagrożenia postrzegane są jak problem tylko i wyłącznie zagranicznych rynków?
mkamil
Użytkownik
Posty:8
Rejestracja:28 paź 2009, 10:35

10 gru 2009, 14:21

Witam,

Wina tak naprawdę leży po środku.
O zagrożeniach możemy dowiedzieć się sami, chociażby z internetu ( wiedza ta czasami nie jest do końca kompletna i rzetelna ).
Ale również pracodawcy powinni dostarczać odpowiednią wiedzę na ten temat poprzez organizację szkoleń.



pozdrawiam
ModKamil


---------------
Niech BiznesInwestycje.pl będzie takie jakie chcesz !
Wypełnij ankietę!
30 sekund może zadecydować o twoim forum

Nie otrzymałeś ankiety ?
Poinformuj nas o tym!
Gman
Użytkownik
Posty:9
Rejestracja:10 gru 2009, 11:31

11 gru 2009, 14:16

Rozpocząłem temat, poniewaz problemem tym zajmuje się na co dzień. W szczególności przerażające jest dla mnie to, że pomimo iż media alarmują o zagrożeniach na jakie narażeni są polscy przedsiębiorcy w Internecie, niestety w tym aspekcie nadal niewiele się zmieniło. Przedstawiciele MSP wciąż mają w zwyczaju ignorować komunikaty o nowych zagrożeniach, a rosnąca liczba włamań na źle zabezpieczone strony klienckie potwierdza tylko ten smutny trend. Zajmowaliśmy się kiedyś współpracą z Policją w tym zakresie. Jak wynika z mojej korespondencji z rzecznikiem prasowym KWP, Policja nie dysponuje statystykami dotyczącymi wykrywalności tego typu przestępstw, niemniej jednak, w większości przypadków ofiara ataku jest niemal zupełnie bezradna. Na domiar złego zupełnie niesłusznie wciąż popularne jest przekonanie, że współczesne rozwiązania zabezpieczające są dla małych i średnich przedsiębiorstw zbyt kosztowne i trudne w obsłudze. I w tym momencie błędne koło się zamyka.
Shades
Użytkownik
Posty:27
Rejestracja:11 lis 2009, 20:38

12 gru 2009, 15:49

Policja w małych miejscowościach ma w ogóle blade pojęcie o jakiś internetowych atakach i zagrożeniach (potencjalnych) płynących z internetu. Nie są to informacje wyssane z palca sam miałem wątpliwą przyjemność się o tym przekonać. Wydaje mi się, że w pierwszej kolejności należy uświadomić społeczeństwu, że w internecie nie są anonimowi i nie ma 100% poziomu bezpieczeństwa danych bo wiele zabezpieczeń da się obejść.
Gman
Użytkownik
Posty:9
Rejestracja:10 gru 2009, 11:31

14 gru 2009, 10:45

Shades - no i własnie. Twój przypadek potwierdza tylko to, że problem o którym mówię jest realny. Nie wiem i chyba nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego Polska nadal jest tak zaściankowo traktowana. Szkoda również, że pokutuje niewiedza na temat tego, jak nalezy się zabezpieczyć by uniknąc tego typu zagrożeń - a spotkałem się z przypadkami, ze nazwa firewall trwała obco. Polski rynek, pod względem zagrożeń, jest tak samo niebezpieczy, jak zagraniczne.
mkamil
Użytkownik
Posty:8
Rejestracja:28 paź 2009, 10:35

15 gru 2009, 14:28

Nawiązując do tematu, natknąłem się na artykuł związany z utratą danych w 2009 roku.
Zachęcam do przeczytania ;-)

http://www.nf.pl/News/21362/Detektywi-n ... ramowanie/

---------------
Niech BiznesInwestycje.pl będzie takie jakie chcesz !
Wypełnij ankietę!
30 sekund może zadecydować o twoim forum

Nie otrzymałeś ankiety ?
Poinformuj nas o tym!
Gman
Użytkownik
Posty:9
Rejestracja:10 gru 2009, 11:31

16 gru 2009, 12:59

Cóż, jeżeli chodzi o metody kradziezy danych, to więcej można znaleźć tutaj http://www.gdata.pl/portal/PL/content/view/377/88/. Wydaje mi się, że pojęcia takie jak phishing, spyware są nadal małoznane. Natomiast jeżeli chodzi o to, jak kwestia kradziezy danych wygląda w Polsce - polecam ten wywiad z rzecznikiem Policji. Nieco smutnej prawdy o polskim rynku oraz przykrych konsekwencjach nierozważnego korzystania z internetu. http://gb.pl/banki/wywiady/uwaga-cyberzlodziej.html
Artek
Użytkownik
Posty:43
Rejestracja:11 lis 2009, 21:43

19 lut 2010, 15:47

Hah większości zwykłych ludzi tzw. "Kowalskich" nie ma nawet sensu pytać o takie pojęcia jak: phishing. Z jednej strony to nie ich wina nie każdy zna się na wszystkim i we wszystkim jest dobry. Ale ogólna znajomość tematu, wiedza, że w internecie nie jest się anonimowym i bezpiecznym, umiejętność zainstalowania antywirusa i firewalla to podstawa, która zapewnia minimalne bezpieczeństwo w sieci. Wiadomo, że więcej wymaga się od administratorów w firmach.
fluss1
Użytkownik
Posty:10
Rejestracja:08 maja 2013, 20:50

08 maja 2013, 21:08

A to jest niestety prawda, aż dziw bierze że jeszcze nikt masowo nie wykradł danych osobowych
wiercinska
Użytkownik
Posty:17
Rejestracja:26 mar 2013, 17:04

26 cze 2013, 15:44

Czy to znaczy, że jeśli korzystam z serwisu laptopów w Warszawie, gdzie serwisant instaluje mi wszystkie niezbędne zabezpieczenia, to jeszcze mało i należy robić coś więcej, żeby mieć bezpieczne komputery w firmie?
ODPOWIEDZ

Doradca Finansowy Gdańsk Doradca Finansowy Kraków Biznes Forum
Darmowe ogłoszenia o pracę Kredyty dla pracujących za granicą Portal ogólnoteoretyczny
Strony internetowe Zielona Góra Ubezpieczenia Zielona Góra Forum mechaniczne
DJ na Wesele Zielona Góra Regeneracja koła dwumasowego Skup samochodów śląskie
Skup samochodów Poznań Doradca kredytowy Warszawa Forum Webmasterów - webax.pl