Firma jednoosobowa samochód prywatny handel obwoźny ? ? ?

Forum ogólne - poruszamy tematy związane prowadzeniem firmy.
Opiszcie swój biznes i doświadczenia z nim związane.

Moderator:mkamil

atomic99
Użytkownik
Posty:5
Rejestracja:04 maja 2009, 06:56

15 sie 2009, 10:38

Witam

Od 1.09.2009r. mam zamiar rozpocząć działalność handlowo-usługową (również handel obwoźny) o bardzo szerokim zakresie "zainteresowań" od sprzedaży ubrań po komputery

Posiadam własny samochód osobowy Ford Focus kombi (zarejestrowany tylko na siebie)

Mam parę pytań:

1) Czy mogę kupować na F-VAT paliwo, części itp i wpisywać w koszty ?
Z samochodu będę korzystał tylko ja, czy trzeba prowadzić jakieś papiery
(co do tej kwestii mam totalny mętlik w głowie, bo przeczytałem już kilkanaście
artykułów, wypowiedzi na forach i co "klawiatura" to inne podpowiedzi)

2) Czy i co potrzebne (jakieś pozwolenie) na handel obwoźny (gdzie to dostać i ile to kosztuje) ?

3) Czy różne sprzęty i oprogramowania (komputer, niszczarka, WinXP, Subiekt itp) kupione przed datą rozpoczęcia działalności czyli 1.09.2009 ale po otrzymaniu WPISU, REGONU można wpisać w koszty ? ? Czy lepiej z takimi zakupami wstrzymać się do 1.09.2009r. ? ?

Na razie to by było na tyle jak mi się coś przypomni to dopiszę
Z góry dzięki za odp
Pozdrawiam
Marcin
Site Admin
Posty:107
Rejestracja:30 sty 2007, 18:46
Lokalizacja:Kraków

15 sie 2009, 23:53

Ad 1. Jeżeli będziesz prowadził pełną księgowość (opodatkowanie na zasadach ogólnych) możesz zakupione towary, paliwo itp. będące niezbędne do prowadzenia firmy "wrzucić" w koszty. Podstawą do tego jest przedstawienie faktury Vat.
Np. Kupujesz paliwo za 122zł (vat na paliwo22%).
Cały Vat sobie odliczasz czyli 22zł.
Dodatkowo z kwoty 100zł możesz odliczyć sobie podatek 19%.
Prowadzenie firmy na zasadach ogólnych wymaga więcej papierkowej pracy za to każdy zakup na firmę możesz "wrzucić" w koszty. Uwaga. Z tego co mi wiadomo ostatnio mogły się zmienić zasady odliczenia kosztów. Było jakieś zamieszanie z samochodami z tzw kratką. Dokładnej informacji udzieli księgowy.
Jeżeli natomiast jesteś na ryczałcie czy na karcie podatkowej nie możesz odliczyć sobie vatu.

Ad 2. Zakładając firmę w wpisie do ewidencji dokonujesz wpisu rodzaju prowadzonej działalności zgodnie z "Polską Klasyfikacją Działalności" http://www.pkd-24.pl.

Ad 3. Na 3-cie pytanie nie odpowiem bo nie mam pełnej wiedzy na ten temat i nie chciałbym udzielić nierzetelnej informacji.
andre76
Użytkownik
Posty:51
Rejestracja:15 kwie 2015, 13:10

10 cze 2015, 10:51

Od 1.09.2009r. mam zamiar rozpocząć działalność handlowo-usługową (również handel obwoźny) o bardzo szerokim zakresie "zainteresowań" od sprzedaży ubrań po komputery.
Posiadam własny samochód osobowy Ford Focus kombi (zarejestrowany tylko na siebie)
1) Czy mogę kupować na F-VAT paliwo, części itp i wpisywać w koszty ?
Z samochodu będę korzystał tylko ja, czy trzeba prowadzić jakieś papiery
(co do tej kwestii mam totalny mętlik w głowie, bo przeczytałem już kilkanaście
artykułów, wypowiedzi na forach i co "klawiatura" to inne podpowiedzi)
O ile zgłosisz samochód w dokumentach rejestrujących - jednak nie wszystkie wydatki w 100%
2) Czy i co potrzebne (jakieś pozwolenie) na handel obwoźny (gdzie to dostać i ile to kosztuje) ?
handel obwoźny jest rodzajem działalności gospodarczej podlegającym przepisom szczególnym, w zależności od przedmiotu wymaga zezwolenia lub nie - czy tak jest najlepiej dowiedzieć się we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym
3) Czy różne sprzęty i oprogramowania (komputer, niszczarka, WinXP, Subiekt itp) kupione przed datą rozpoczęcia działalności czyli 1.09.2009 ale po otrzymaniu WPISU, REGONU można wpisać w koszty ? ? Czy lepiej z takimi zakupami wstrzymać się do 1.09.2009r. ? ?
radziłbym wstrzymać się z wycieczką do Selgrosa. I nie chodzi o sam fakt wpisu, co raczej uzyskanie zezwolenia na działalność gospodarczą (w świetle usdg działalność można podjąć z chwilą uzyskania wpisu do CEIDG o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej - w przypadku zezwolenia te szczególne przepisy stanowią że dopiero po uzyskaniu pozwolenia można ruszać z działalnością gospodarczą).
W przeciwnym radzie nie odliczysz sobie kosztów i zapłacisz większy podatek ;)
demol
Użytkownik
Posty:212
Rejestracja:28 sie 2013, 13:02

17 lip 2015, 15:35

Auto z homologacją znalazłem na darmowych ogłoszeniach, od osoby prywatnej, czy zmienia to zasady rozliczeń?
ODPOWIEDZ

Doradca Finansowy Gdańsk Doradca Finansowy Kraków Biznes Forum
Darmowe ogłoszenia o pracę Kredyty dla pracujących za granicą Portal ogólnoteoretyczny
Strony internetowe Zielona Góra Ubezpieczenia Zielona Góra Forum mechaniczne
DJ na Wesele Zielona Góra Regeneracja koła dwumasowego Skup samochodów śląskie
Skup samochodów Poznań Doradca kredytowy Warszawa Forum Webmasterów - webax.pl