Korzystanie z kart płatniczych zarówno w sieci, jak i w punktach stacjonarnych to bardzo często wykonywana przez nas czynność. Wiele osób codziennie płacić nimi za zakupy, bilety czy usługi cyfrowe. Choć płacenie kartami jest bardzo korzystne i komfortowe niesie również ze sobą pewne zagrożenia, o których warto pamiętać. W tym tekście przedstawiamy wszystkie obszary, w których należy zachować szczególną ostrożność i podajemy przydatne porady dzięki którym zminimalizujemy ryzyko kradzieży środków z karty oraz utraty pieniędzy.
Sprawdź bankomat
Pierwszą poradą niezależnych doradców finansowych, jaką powinniśmy wziąć sobie do serca, jest ta, odnośnie wypłacania pieniędzy z bankomatów. Choć są one coraz nowocześniejsze i coraz bezpieczniejsze a przestępczość tego typu spada, nadal warto zachować wzmożoną czujność. Jeśli chcemy wypłacić środki przy użyciu bankomatu, powinniśmy sprawdzić jego ogólny wygląd. Przestępcy często instalują specjalne nakładki na wlot karty oraz klawiaturę, których zadaniem jest odczytywanie danych z karty, oraz przekazywanie numerów klawiszy, które wciskamy. Bankomat powinien być jednolity, nie powinien posiadać odstających części, poluzowanych części ani części które, które są niestandardowe. Wszystkie bankomaty niezależnie od marki czy typu mają podobny układ, zielony wlot czy klawiaturę itp. Jeśli coś budzi naszą uwagę lub wątpliwości nie powinniśmy z takiego bankomatu korzystać, a ewidentne defekty powinniśmy zgłosić w najbliższej placówce bankowej. Nie powinniśmy również korzystać z bankomatów, które są zlokalizowane w odludnych czy odpuszczonych po zmroku miejscach. Choć w dzień np. na tyłach hipermarketu znajdują się ludzie w nocy, jest to idealne miejsce na zainstalowanie kamery czy nakładek dla przestępców. Warto wybierać bankomaty umiejscowione w oddziałach banków czy galeriach handlowych, a nie w przypadkowych miejscach.
Nie spuszczaj z oczu karty płatniczej
Karty płatnicze bardzo często i chętnie są używane w restauracjach, hotelach czy spa. Są to miejsca, w których równie często przekazujemy kartę np. obsłudze lub kelnerowi w celu uregulowania rachunku. Jest to jeden z największych błędów, jaki możemy popełnić płacąc kartami płatniczymi. Przestępcom wystarczy chwila nieuwagi, aby zrobić zdjęcie naszej karty lub przesunąć ją pod specjalnym skanerem małych rozmiarów i ja zeskanować. Mają wtedy oni dostęp do naszej karty i pieniędzy na naszym koncie. Przekazując kartę płatniczą, nigdy nie wiemy, kim jest osoba, której ją powierzamy. Jest to bardzo ryzykowne zachowanie, gdyż w obce ręce powierzamy nasze pieniądze. Banki często zaznaczają w regulaminach korzystania z kart płatniczych, iż w razie przekazania karty innej osobie — nawet rodzinie nie będą uwzględniały reklamacji, ani zwracały pieniędzy w razie kradzieży, gdyż zrobiliśmy to dobrowolnie. Wiele ubezpieczeń prywatnych również nie działa w takiej sytuacji. Jeśli na ladzie recepcji nie ma terminala lub w restauracji, powinniśmy poprosić o jego przeniesienie, lub samodzielnie udanie się i uregulowanie rachunku.
Zakrywaj dane na karcie
Bardzo przydatną poradą, która znacznie zwiększa bezpieczeństwo używania naszej karty płatniczej, jest zakrywanie danych karty. O tym sposobie nie wie wiele osób, a jest to prosty trik, który fizycznie i skutecznie uniemożliwia przestępcom “dobranie się” do naszej karty. Na każdej karcie znajdują się numery karty, data ważności karty oraz kod CVV. Są one zlokalizowane po obu stronach — właśnie ze względu na bezpieczeństwo. Tylko przy ich pomocy — bez udziału fizycznej karty możemy płacić naszą kartą np. w internecie lub za granicą. Wielu przestępców bazuje na tym, i robi zdjęcia kartom lub podgląda ich numery np. gdy stoimy w kolejce do kasy, trzymając kartę i obracając ją na różne strony. Następnie mogą oni kupić np. kryptowaluty za granicą lub na innym kontynencie a nas pozostawić z długiem, lub pustym kontem. Warto zatem ukrywać przynajmniej całkowicie jedną część karty, cały czas trzymając ją do dołu.
Nie afiszuj się z karta płatniczą
Karta płatnicza to dziś popularny widok i nawet dzieci czy młodzież płacą nią za zakupy. Karty zatem spowszedniały i nie robią większego wrażenia na nikim z otoczenia. Wiele osób daje się ponieść takiemu trendowi i traktuje kartę jak np. brelok czy telefon, często przekładając ją w miejscach publicznych, trzymając ją w ręce, przenosząc poza portfelem czy wręcz trzymając ją na stoliku w restauracji. Dla wielu kieszonkowców jest to idealna szansa na kradzież takiej karty. Jeśli złodziej bez problemu wyciąga z naszych kieszeni całe portfele, to wyszarpnięcie nam takiej karty czy “kradzież w rękawiczkach” będzie nawet dużo prostsza. Jeśli będziemy zatem przechowywać kartę w portfelu i nie afiszować się z nią, zminimalizujemy ryzyko nieprzyjemnych oraz groźnych sytuacji. Szkody, jakie możemy ponieść — zarówno te fizyczne, jak i finansowe podczas kradzieży są duże i nie warto specjalnie prowokować takich sytuacji.
Płacisz w sieci? Płać tylko na wiarygodnych stronach!
Ostatnią — piątą poradą jest ta odnośnie płacenia kartami w internecie. Dzięki nim w ciągu kilku minut możemy opłacić zakupy, kupić bilet lotniczy czy produkt cyfrowy. Wystarczy jedynie podać dane z karty, a gotówka jest z niej automatycznie pobierana. Taka wygoda ma jednak również pewne minusy a wręcz zagrożenia. Wielu przestępców przenosi się obecnie ze świata realnego właśnie do świata cyfrowego — internetu. Tworzą oni specjalnie serwisy internetowe umożliwiające płatności kartami, których jedynym celem jest wyłudzenie danych. Jeśli w takim miejscu podamy dane naszej karty, przestępcy będą mogli wypłacić w późniejszym terminie wszystkie pieniądze z naszego konta bankowego lub limitu karty kredytowej pozostawiając nas z dużym długiem. Aby unikać takich zagrożeń, powinniśmy płacić kartą w sieci tylko w miejscach, co do których nie mamy żadnych wątpliwości np. w sklepach znanych marek czy na znanych serwisach np. lotniczych, czy sprzedażowych. W tych miejscach dane nasze są chronione w odpowiedni sposób i nie ryzykujemy ich kradzieżą. Strona, na której płacimy, powinna zawierać zieloną kłódkę po lewej stronie adresu i mieć taką samą nazwę certyfikatu jak nazwa witryny czy firmy, której płacimy. Choć obecnie niektóre karty płatnicze posiadają opcje bezpieczeństwa 3D Secure i wymagają potwierdzenia płatności w telefonie, również powinniśmy zachować czujność.
Jeśli jednak chcemy lub musimy dokonać płatności na stronie o wątpliwej reputacji, lub często płacimy na takich stronach, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakupienie karty PrePaid, czyli karty przedpłaconej. Można kupić ją w cenie kilkunastu złotych w banku, doładować konkretną sumą i płacić nią na tych stronach. W razie kradzieży danych stracimy tylko taką sumę, jaką przelejemy na kartę wcześniej, a nie wszystkie środki z głównego konta.