Świetny pomysł, doskonale napisany biznesplan i entuzjazm nie wystarczą, aby stworzyć dobrze prosperującą firmę. Zakładając działalność gospodarczą zawsze należy mieć na względzie kwestie finansowe. W artykule podpowiadamy, jak uzyskać dofinansowanie z Urzędu Pracy (UP).
Wymagania wstępne
Do UP po dotację zgłosić może się każda osoba spełniająca następujące warunki:
- Jest zarejestrowana w UP;
- Nie odmówiła przyjęcia propozycji pracy, ani odbywania szkoleń;
- Nie prowadzi działalności gospodarczej, ani nie otrzymała na ten cel środków z UP w ciągu ostatnich dwóch lat;
- Nie była karana (do dwóch lat wstecz);
- Nie złożyła wniosku o dotację do innego Urzędu Pracy.


Plusy i minusy dotacji
Zdecydowanie największa korzyścią dotacji jest to, że otrzymujemy środki bezzwrotne, a ich wysokość to nawet sześciokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Niektóre urzędy obniżają tą kwotę ale nawet wtedy otrzymujemy 15- 20 tysięcy złotych na start. Urząd Pracy na rozpatrzenie wniosku na tylko 30 dni, a więc na samą decyzje oczekuje się krótko. Pieniądze z UP można przeznaczyć na środki trwałe, wszelkie opłaty, wynajem lokalu, na towary, czy zakup sprzętu i aparatury. Niestety z dofinansowania mogą skorzystać tylko osoby bezrobotna i zarejestrowane w UP. Wiąże się to z kolejkami, oczekiwaniem, składaniem wielu dokumentów. Niestety osoby, które obecnie pracują na etacie, nie mogą skorzystać z takiego dofinansowania. Drugim minusem jest kwestia przeznaczenia środków, ponieważ nie można przeznaczyć ich na zakup lokalu, środki transportu, ani na wynagrodzenia dla pracowników. Dla niektórych problemem może być także konieczność posiadania wkładu własnego, czyli minimum 20% wnioskowanej kwoty. Ostatnią kwestią jest konieczność utrzymania firmy przez minimum 12 miesięcy, dlatego już wcześniej należy się zabezpieczyć i posiadać własne oszczędności na wypadek problemów finansowych.
Czy warto starać się o dofinansowanie z UP? Zdecydowanie tak, ponieważ niewiele znacząco wzrastają nasze szanse na starcie w trakcie zakładania własnej firmy.
Więcej na temat sposobów dofinansowania własnego biznesu przeczytasz na Bif24.pl
Zakładając firmę, szczególnie bez żyrantów, dotacja z Urzędu Pracy jest jedynym rozwiązaniem. Banki nie są skłonne do udzielania pożyczek bez zabezpieczenia. Minusem, co akurat autor uchwycił, jest papierologia, ograniczenia i spora uznaniowość w przydzielaniu wsparcia. Dodałbym do minusów też szarpaninę z urzędnikami. Miałem nieprzyjemność przyjąć kiedyś stażystę, urząd przeoczył nieaktualne dokumenty kwalifikacyjnie, ale za rozwiązanie chciano mnie obciążyć.
Niestety w dzisiejszych czasach w Polsce, trudno jest wystartować z własną działalnością bez odpowiednicy dotacji. Otrzymanie dotacji/kredytu z banku graniczny z cudem, ponieważ banki wymagają od nas przedstawionego dochodu i rzetelnego dobrze wykonanego biznes planu. Podczas brania dotacji z Urzędu Pracy warto mieć ze sobą osobę, która odnajduję się w prawie i pomoże przebrnąć przez stos dokumentów do wypełnienia.
Czytając te informacje o dofinansowaniu z UP też mam niezbyt wrażenia. Sama idea jest oczywiście w porządku, ale ta “papierologia”/obwarowania czasem mijające się z faktyczną ideą tego pomysłu, realizacja itd. pozostawiają wiele do życzenia i zrażają, bo tylko niektórzy ostatecznie skorzystają, mimo iż warto byłoby im dać szansę. Też coś o tym wiem.