Rozmaite systemy informatyczne wpływają na kształt nowoczesnego biznesu. Jedne z nich okazują się raptem chwilowymi modami. Inne zaczynają powoli stawać się podstawowymi narzędziami do pracy w niemal wszystkich gałęziach gospodarki. Jeszcze kilka lat temu blockchain wykorzystywano w niektórych, nieco niszowych branżach. Obecnie staje się jedną z ważniejszych koncepcji – pozwalającą na sprawne, optymalne i bezpieczne działanie nawet największych biznesów, obsługujących setki tysięcy transakcji miesięcznie. Jak to możliwe? Co można zyskać dzięki wprowadzeniu technologii blockchain w biznesie? O tym opowiemy poniżej.
Czym jest blockchain?
O blockchainie napisano już setki publikacji oraz poświęcono mu wiele konferencji informatycznych na świecie. Jest to rozwiązanie, które rozpala wyobraźnię, oraz przynosi szereg możliwości, dopiero z wolna odkrywanych.
Początkowo blockchain kojarzył się przede wszystkim z kryptowalutami. Obecnie rozwiązanie to bywa wykorzystywane na przykład w finansach, opiece zdrowotnej, IT, logistyce lub transporcie. Opcji jest naprawdę wiele, a wciąż wytycza się zupełnie nowe, nie do końca oczywiste kierunki.
Blockchain zyskuje coraz większą grupę zwolenników pochodzących z różnych środowisk. W 2016 roku rynek blockchain miał wartość 200 milionów dolarów. Jak podają analitycy MarketsandMarkets w przyszłym roku ma szansę osiągnąć wartość nawet 10-krotnie większą.
Czym tak naprawdę jest blockchain? Mówiąc najprościej jest to zdecentralizowana baza danych. Nie ma w tym rozwiązaniu jednej, głównej jednostki, która kontroluje dane pojawiające się w systemie. Wszystkie, rozproszone informacje zapisywane są w łańcuchach bloków i mogą być pobierane przez każdego użytkownika sieci.
Czym charakteryzuje się blockchain?
Rozwiązanie tego typu jest koncepcją dość rewolucyjną, gdyż odwraca dotychczasowy sposób myślenia o gromadzeniu danych. Blockchain wyróżnia się szeregiem cech, które przekonują do niego nowych użytkowników.
Oprócz rozproszenia danych równie istotnymi atrybutami blockchaina są niezmienność i nieodwracalność. Nie ma możliwości edycji raz wprowadzonych danych – wprowadzone parametry są w nim przechowywane i nie podlegają zmianom.
Kontrowersje może budzić bezpieczeństwo udostępnianych danych. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie informacje szyfruje się przy pomocy narzędzi kryptograficznych. Oznacza to, że są one dostępne wyłącznie dla uprawnionych do tego osób. Mogą one bez trudu prześledzić transakcje, w których brały udział lub sprawdzić przepływ zamówionych towarów w ramach konkretnego łańcucha dostaw.
Do czego wykorzystywać technologię blockchain?
Technologia blockchain znalazła swoje zastosowanie między innymi w logistyce i transporcie. Kilka lat temu zaczął ją wykorzystywać choćby FedEx lub Kuehne + Nagel.
Druga z wymienionych firm udostępniła współpracującym spedytorom narzędzie oparte na blockchainie do wypełniania deklaracji VGM. Czy to rozwiązanie się sprawdziło? W krótkim czasie dzięki blockchain Kuehne + Nagel zaczął obsługiwać już ponad 800 000 transakcji każdego miesiąca.
Jak to działa? Wypełnienie deklaracji powoduje, że w blokach znajdują się wszystkie niezbędne informacje, potrzebne dla spedytorów oraz współpracujących z nimi podmiotów. Każde z ogniw uczestniczących w procesie ma dostęp do wszystkich potrzebnych danych, dzięki czemu nie trzeba tworzyć oddzielnych, zewnętrznych kanałów komunikacji do przekazywania danych lub dokumentów. Zmniejsza to ryzyko popełnienia błędu, usprawnia pracę i znacząco skraca czas potrzebny na realizację każdego zadania.
Informatyzacja rzeczywistości – walka o konkurencyjność
Każde przedsiębiorstwo walczy obecnie o uzyskanie jak największej przewagi konkurencyjnej nad rywalami z branży. Wielki potencjał tkwi w nowoczesnych technologiach, które odmieniają obecnie oblicze gospodarki.
Blockchain należy do szczególnie ciekawych rozwiązań, które zwiększają efektywność, ograniczają ryzyko popełnienia błędu oraz usprawniają obieg danych lub dokumentów w ramach całych łańcuchów dostaw albo wartości. Przynosi to solidne oszczędności oraz szereg możliwości optymalizacyjnych.
Wciąż jesteśmy dopiero na początku ścieżki i rewolucji. Nowoczesne technologie na pewno jeszcze w wielu dziedzinach odmienią nasz sposób myślenia oraz to, jak działa gospodarka. Na pewno jednak informatyka i cyfryzacja różnych gałęzi gospodarki znajdą się u podstaw większości wartościowych przemian.