Zgodnie z niemieckim prawem podatkowym każda firma, która świadczy na terenie Niemiec usługi remontowo-budowlane, zobowiązana jest jednocześnie do zarejestrowania prowadzonej działalności w tamtejszym urzędzie skarbowym. Wówczas przedsiębiorstwo otrzymuje numer podatkowy (niem. Steuernummer), a także zyskuje możliwość ubiegania się o zwolnienie z obowiązującego u naszych zachodnich sąsiadów podatku budowlanego, czyli Freistellung (pełna nazwa to Freistellungsbescheinigung). Sprawdź, co warto wiedzieć na temat podatku budowlanego w Niemczech.
Freistellung – na jakich zasadach funkcjonuje w niemieckim systemie podatkowym?
Wniosek o Freistellung, czyli zwolnienie z podatku budowlanego, powinien złożyć do stosownego urzędu każdy właściciel przedsiębiorstwa, który świadczy na terenie Niemiec usługi budowlane. Bez znaczenia pozostaje przy tym kraj, w którym została formalnie zarejestrowana dana działalność gospodarcza. Niemiecki urząd bierze bowiem pod uwagę jedynie faktyczne miejsce wykonywania wskazanych usług. W praktycznym zastosowaniu to, czy dana firma otrzyma Freistellung, okazuje się zazwyczaj wyłącznie formalnością. Zwolnienie to przysługuje bowiem co do zasady każdemu przedsiębiorcy, który przedłoży w niemieckim urzędzie stosowny wniosek i który jest w stanie wykazać brak nieuregulowanych zaległości czy innych niewyjaśnionych spraw w tamtejszym Finanzamcie.
Dlaczego warto starać się o Freistellung, prowadząc firmę budowlaną na terenie Niemiec? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że niemiecki podatek budowlany (niem. Bauabzugsteuer) wynosi 15% od wartości brutto każdej faktury, jeśli wystawiający ją zleceniobiorca nie posiada aktualnego zaświadczenia o zwolnieniu z tego podatku. Jeśli zatem firma nie jest w stanie okazać takiego zwolnienia, obowiązkiem zleceniodawcy jest potrącenie należnego podatku od każdej wystawionej faktury, a następnie złożenie odpowiednie protokołu i przekazanie podatku do niemieckiego urzędu skarbowego. Świadcząc usługi budowlane za zachodnią granicą, warto więc złożyć wniosek o Freistellung – dzięki temu przedsiębiorca nie musi martwić się o potrącenia.
Dokumenty potrzebne do wnioskowania o Freistellung
Chcąc otrzymać zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech, należy wystosować do niemieckiego urzędu skarbowego odpowiedni wniosek. Powinien być on wypełniony na przeznaczonym do tego formularzu i zawierać niezbędną dokumentację. Firmy budowlane, które są zarejestrowane na terenie Polski, mają obowiązek dołączyć dodatkowo do wniosku również wpis do centralnej ewidencji oraz certyfikat rezydencji otrzymany z polskiego urzędu skarbowego. Natomiast przedsiębiorcy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą w Niemczech, powinni pamiętać o dodaniu w załączniku zameldowania prowadzonej Gewerby.
Gdzie należy złożyć wniosek o Freistellung?
Jak już wspomniano wyżej, stosowny wniosek o zwolnienie z podatku budowlanego w Niemczech należy dostarczyć do tamtejszego urzędu skarbowego. W Niemczech funkcjonują cztery, wyznaczone w tym celu instytucje. To, do której z nich przynależy dany przedsiębiorca, ustalane jest według pierwszej litery jego nazwiska.
Czy istnieje możliwość odzyskania potrąconego podatku budowlanego w Niemczech?
Warto wiedzieć, że nawet jeśli niemiecki podatek budowlany został już potrącony przez właściwy urząd, można spróbować go odzyskać. W tym celu przedsiębiorca powinien złożyć do urzędu odpowiedni wniosek wraz z potrzebnymi protokołami poświadczającymi fakt, że Bauabzugsteuer został faktycznie odprowadzony przez zleceniodawcę. Należy jednak przygotować się na to, że cała procedura może być dość czasochłonna, dlatego warto dopilnować kwestii zwolnienia z podatku budowlanego z odpowiednim wyprzedzeniem.