EMEA to skrót od Europe, Middle East i Afryka. Jest to jedna z trzech części świata, które są podzielone ze względu na działalność biznesową. Inne dwie to Północna Ameryka i Azja-Pacyfik. Przedsiębiorstwa działające w tym regionie obejmują takie branże, jak farmaceutyka, telekomunikacja, bankowość i ubezpieczenia.
Co oznacza skrót EMEA – definicja i geneza
EMEA to skrót od Europejskiego, Bliskiego Wschodu i Afryki. Jest to jeden z trzech regionów świata wyznaczonych przez międzynarodowe korporacje. Inne dwa to Ameryka Północna (NA) i Azja-Pacyfik (APAC). EMEA jest najbardziej zróżnicowanym regionem świata pod względem kultury, religii i poziomu rozwoju gospodarczego. Dlatego też stanowi wyzwanie dla firm, które chcą wejść na ten rynek. Wymaga on bowiem elastyczności i dostosowania się do różnych realiów lokalnych. EMEA jest też największym rynkiem dla wielu branż, takich jak telekomunikacja, farmaceutyki czy bankowość. Jest tak ze względu na duży potencjał rozwoju tych sektorów w krajach takich jak Rosja czy Turcja. Oczekiwany jest dalszy wzrost gospodarczy w regionie, co będzie stanowiło dodatkowy atut dla firm chcących go opanować.
Region EMEA – jakie kraje obejmuje?
EMEA, czyli Europe Middle East and Africa to jednostka biznesowa, która obejmuje rynek Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Jej celem jest ściślejsza współpraca pomiędzy poszczególnymi krajami, a także umożliwienie lepszego dostosowania oferty do potrzeb klientów z tych rejonów. W ramach EMEA działają między innymi takie marki jak: Coca-Cola, IBM, Samsung, Microsoft czy Oracle.
Kraje europejskie należące do EMEA to m.in.: Austria, Belgia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalczycy Rosja oraz Wielka Brytania. Do Bliskiego Wschodu natomiast należą: Arabia Saudyjska Bahrajn Kuwejt Iran Iraq Izrael Jordania Katar Kazachstan Oman Pakistan Syria Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Z kolei w regionie Afryki EMEA obejmuje następujące państwa: Algierię AngolaBenin Botswanę Burkina Faso Burundi EgiptEtiopię Gabon Ghany Guinea Gwinea Równikowa Gwinea-Bissau Kenii Kongo Lesotho Liberia Libya Madagaskar Malawi Mali Maroko Mauritius Mozambik Namibi Niger Nigeria Republikę Południowej Afryki Rwanda Senegal Sierra Leone Somalia Sudan Tanzania Togo Tunezję Uganda Zambię Zimbabwe.
Warto wiedzieć o EMEA ze względu na to że jest ona istotna dla polityki i gospodarki naszego kraju – warto więc śledzić jej rozwój oraz problemy, które napotyka.