Amerykański komentator sportowy, komik i aktor filmowy jest twórcą kanału na YouTube z liczbą obserwująych 17,4 mln, nagranymi ponad 3000 odcinków, które zostały wyświetlone ponad 5,4 mld razy. Jest również autorem podcastu „The Joe Rogan Experience” na Spotify, z którym związanych jest wiele kontrowersji.
Kim jest Joe Rogan?
Urodził się 11 sierpnia 1967 roku w Newark. W latach 2001–2006 oraz 2011–2012 prowadził reality show Fear Factor. Od 1997 roku zajmuje się komentowaniem gal mieszanych sztuk walki MMA odbywających się w ramach organizacji UFC (Ultimate Fighting Championship).
W 2009 roku założył podcast „The Joe Rogan Experience”. Zapalony myśliwy i zwolennik legalizacji marihuany dorobił się ogromnego majątku, a część zysków wiąże się z niemałymi kontrowersjami.
Czterokrotny mistrz stanu w sztukach walki
Joe Rogan miał trudne dzieciństwo. Ojciec — policjant nie umiał okazywać uczuć, a problemy rozładowywał agresją na najbliższych (w konsekwencji rozwód z matką Rogana). Impulsem do zainteresowania się sztukami walki okazały się dla komentatora sportowego zmagania ze szkolnymi osiłkami.
Upokorzony w męskiej szatni za punkt honoru postawił sobie treningi wschodnich sztuk walki. Zaczął ćwiczyć Taekwondo w wieku 14 lat. Czterokrotnie był mistrzem stanu w kumite, a w wieku 19 lat wygrał US Open Taekwondo Championships. Bukmacherka mogła cieszyć się z jego dokonań sportowych, ze względu na możliwość tworzenia interesujących zakładów sportowych. 2 lata później postanowił zakończyć karierę, ze względu na silne bóle głowy, nie rezygnując jednak z treningów dla samego siebie.
Od sztuk walki do stand-upu
Zainteresowanie sceną stand-upową pozwoliło mu wejść do elity krajowych komików. Zorganizował tournée po całych Stanach Zjednoczonych, odgrywał epizodyczne role w programach: Half-Hour Comedy Hour, sitcomach Hardball oraz NewsRadio. Do dziś na zlecenie platform VOD tworzy specjalne odcinki ze swoimi występami.
Wieloletnia umowa ze Spotify na podcast „The Joe Rogan Experience”
Joe Rogan podcast zaczął tworzyć w 2009 roku, a na Spotify pojawił się w 2020 roku. Przeprowadza w nim wywiady ze znanymi politykami, biznesmenami oraz celebrytami. Jego gośćmi byli m.in. reżyser Quentin Tarantino, piosenkarka Miley Cyrus oraz Elon Musk.
Podcast cieszy się ogromną popularnością. Miesięcznie słucha go ok. 190 mln ludzi na całym świecie, a samych followersów ma 14.5 mln. To niemal 3 razy więcej niż kolejni twórcy podcastów na platformie. Na stan pisania tego artykułu w kolekcji nagrań jest juz ponad 2200 odcinków.
Komentator sportowy dorobił się niemałej fortuny, nawiązując wyłączną współpracę ze Spotify. Podpisał kontrakt opiewający na zawrotną kwotę 250 mln dolarów. Przewiduje on również podział przychodów, w zależności od sprzedaży reklam.
Dlaczego podpisanie tej umowy wiąże się z tak dużymi kontrowersjami? Przede wszystkim ze względu na postać samego Joe Rogana, który zawsze podkreślał, że jego podcast ma być dostępny dla każdego, na każdej platformie, zupełnie za darmo. Część fanów uznała kontrakt ze Spotify jako zdradę. Pozostali twierdzą, że zupełnie ma do tego prawo, ponieważ ponad 10 lat udostępniał wywiady wszędzie i za darmo.
Rasistowskie żarty i teorie spiskowe na temat COVID-19 to kura znosząca złote jajo?
Podcasty Rogana pokazują punkt widzenia różnych osób, pozwalają pośmiać się z zapomnianych dowcipów, posłuchać wywodów Elona Muska, ale też często promują rasizm, ksenofobię i antyglobalizm. W styczniu 2022 roku grupa lekarzy złożyła protest do Spotify, aby platforma usunęła odcinek, w którym wystąpił kontrowersyjny dr Robert Malone, wirusolog i samozwańczy pomysłodawca technologii mRNA. Zasłynął z rozpowszechniania fałszywych informacji na temat szczepionek na Covid-19. W podcaście przedstawił wiele teorii spiskowych na temat wirusa m.in. dotyczących zachęcania szpitali do fałszywego klasyfikowania zgonów jako spowodowanych przez Covid, ze względu na otrzymywane wsparcie finansowe.
Zbiegło się to ze stworzeniem filmiku będącego kompilacją kontrowersyjnych wypowiedzi Joe Rogera, w których opowiadał rasistowskie żarty i używał niedopuszczalnych w przestrzeni publicznej słów. Tuż po publikacji, ze Spotify usuniętych zostało aż 70 odcinków podcastu. Podobno odbywało się to z inicjatywy samego autora, który wystosował oficjalne przeprosiny. Ponadto CEO Spotify, Daniel Ek potępił zachowanie Rogera, obiecał również przekazanie przez platformę 100 milionów dolarów twórcom z historycznie marginalizowanych grup.
Fenomen Joe Rogana
Dlaczego warto znać Joe Rogana? Głównie ze względu na interdyscyplinarność tematów w podcaście “The Joe Rogan Experience”. Nie boi się trudnych, kontrowersyjnych tematów. Porusza wątki porno, wpływ grzybów na stany świadomości, teorie spiskowe dotyczące Covid-19. Rozmawia z gwiazdami MMA, muzykami, wizjonerami, szarlatanami nauki, dziennikarzami. Otwartość i brak obawy przed rozmawianiem o tym, co trudne, pozwoliły mu zrobić ogromną karierę, zyskać popularność na całym świecie i dorobić się ogromnego majątku.