Przemysł w ostatnim czasie przechodzi spektakularną metamorfozę, która niebawem odmieni oblicze wielu gałęzi gospodarki. Mowa oczywiście o tak zwanej rewolucji Industry 4.0, dotykającej rozmaitych kwestii związanych z modernizacją pracy w fabrykach lub innych zakładach, wchodzących w skład łańcuchów dostaw. Olbrzymią rolę w tej przemianie odgrywa również zmiana podejścia do oświetlenia w miejscu realizacji obowiązków zawodowych. W jaki sposób Przemysł 4.0 wpłynie na dobór produktów oświetleniowych w zakładach pracy? O tym opowiemy poniżej.
Czym jest Industry 4.0?
Samo pojęcie Industry 4.0 (Przemysł 4.0) odnosi się oczywiście do terminu „rewolucji przemysłowej”. Pierwszym przełomowym momentem dla rozwoju gospodarki był wiek pary, gdy produkcja została częściowo zmechanizowana. Drugim kluczowym wynalazkiem stało się usprawnienie linii wytwórczych dzięki zastosowaniu elektryczności. Trzecia rewolucja to już lata 70. XX wieku, gdy do obsługi wielu procesów zaczęto wykorzystywać programowalne układy logiczne i komputery.
Czym zatem jest czwarta rewolucja przemysłowa, która właśnie trwa? To czas, gdy Internet, cyfryzacja i automatyzacja na wielką skalę są wprowadzane do procesów logistycznych i produkcyjnych w rozmaitych zakładach, od fabryk, przez magazyny, do podmiotów zajmujących się transportem.
Odbywa się to przy pomocy zaawansowanych technologii, w tym:
- Internetu Rzeczy (IoT, od ang. Internet of Things),
- Internetu Ludzi (sieci społecznościowych i wymiany informacji biznesowej),
- sztucznej inteligencji,
- rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.
Optymalizacja procesów, wprowadzenie rozwiązań zautomatyzowanych oraz zwiększenie efektywności pracy wymagają jednak nie tylko komputerów, oprogramowania i robotów, ale także adekwatnego oświetlenia, wpisującego się w cały system w ramach nowoczesnej fabryki.
Elementy nowoczesnych systemów oświetleniowych do zakładów pracy
Z czego składają się systemy oświetleniowe w nowoczesnych fabrykach? Zazwyczaj są to zespoły połączonych ze sobą opraw oświetleniowych, współpracujących z energooszczędnymi źródłami światła LED. Tak zaplanowane rozwiązanie pomaga uzyskać optymalne warunki świetlne, zgodne z restrykcyjnymi zasadami BHP, gwarantujące pełną swobodę i komfort pracy w każdej przestrzeni.
W wielu miejscach stawia się na praktyczne systemy na szynoprzewodach, gwarantujące olbrzymią wygodę, zwłaszcza gdy wybierze się rozwiązania pozwalające na sterowanie zdalne, przy pomocy pilota, aplikacji mobilnej.
Coraz częściej zarządzanie oświetleniem w firmie bywa też automatyzowane. Do tego celu stosuje się czujniki, reagujące na ruch lub dostosowujące jasność oświetlenia do bieżącego natężenia światła we wnętrzu. Dzięki temu zapewnia się zawsze optymalne i w pełni bezpieczne warunki do działania.
Systemem można sterować centralnie przez komputer, zbierający parametry z wielu czujników i sensorów. W ten sposób tworzy się idealne warunki do realizacji nawet bardzo precyzyjnych zadań.
Zalety nowoczesnych rozwiązań oświetleniowych
Automatyzacja oświetlenia przynosi w zakładach produkcyjnych wiele wymiernych korzyści. Podstawową jest oczywiście usprawnienie wielu procesów oraz poprawa komfortu pracy. Czujniki pomagają szybko i sprawnie wyregulować natężenie światła, by zawsze odpowiadało bieżącym działaniom.
Lampy sterowane automatycznie to też większe bezpieczeństwo dla pracowników podczas przemieszczania się w miejscu pracy oraz w czasie realizacji poszczególnych zasad. Pozwala to jeszcze lepiej spełniać restrykcyjne przepisy BHP.
Większy komfort i bezpieczeństwo przekładają się na wzrost efektywności pracy. Oświetlenie zawsze dopasowane do warunków pozwala zoptymalizować działania, zwiększyć wydajność realizowanych zadań. A to oczywiście przekłada się na większe zyski.
Nie zapominajmy też o tym, że optymalizacja oświetlenia, dostosowanie natężenia światła do potrzeb, to także solidne oszczędności, dzięki obniżeniu kosztów energii oraz ograniczeniu wydatków związanych z konserwacją systemu. W efekcie wydaje się mniej, przy zachowaniu optymalnego poziomu oświetlenia każdej przestrzeni roboczej.
Oświetlenie w miejscu pracy – element większego systemu
Nowoczesne oświetlenie w nowoczesnych fabrykach, wdrażających koncepcję Industry 4.0, współpracuje z innymi instalacjami i urządzeniami, wykorzystywanymi w fabrykach i magazynach. Dzięki temu tworzy się bezpieczne, komfortowe warunki do efektywnej pracy, co oczywiście przekłada się na wzrost konkurencyjności na wymagającym rynku. Niby zwykłe oświetlenie w miejscu pracy, a jednak wpływa na wiele kluczowych procesów.