Bailout to pożyczka lub inna forma finansowego wsparcia udzielana przez rząd, instytucję międzynarodową lub bank centralny przedsiębiorstwu lub państwu w sytuacji kryzysu finansowego. Bailout może być udzielony w formie kredytu, dotacji lub innej formy pomocy. Celem bailoutu jest zapobieżenie upadłości przedsiębiorstwa lub państwa oraz ochrona interesów inwestorów i obywateli. Bailouty są często krytykowane, ponieważ mogą one prowadzić do nadużyć i oszustw.
Bailout dla firm
Ostatnio głośno jest o ratowaniu polskiego przemysłu. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że potrzebny jest bailout dla przedsiębiorstw. Głównym problemem, z którym borykają się polskie firmy, jest brak płynności finansowej. W ciągu ostatnich kilku miesięcy sytuacja tylko się pogorszyła, a wiele przedsiębiorstw ma problemy ze spłatami kredytów i pożyczek. To wszystko ma oczywiście swoje konsekwencje dla gospodarki. Bez płynności finansowej przedsiębiorstwa nie mogą inwestować, rozwijać się i tworzyć nowych miejsc pracy.
W efekcie stagnacja gospodarcza się pogłębia, a bezrobocie rośnie. Dlatego też potrzebny jest jakiś rodzaj wsparcia ze strony państwa. Rząd już zareagował i przyjął szereg środków mających na celu poprawienie sytuacji polskich firm. Jednak czy to wystarczy? Czy rządowy program „Moje boisko – orlik 2012” czy dopuszczenie do udziału w programie „Rodzinnego domu plus” faktycznie pomogą polskim przedsiębiorcom? Zdaniem ekspertów raczej nie. Aby sytuacja polskich firm się poprawiła, potrzebny jest bardziej radykalny krok, taki jak np. udzielenie im bezzwrotnej pożyczki ze środków unijnych. Jednak na razie nic takiego nie jest planowane i trzeba liczyć na to, że rządowy program wsparcia okaże się skuteczny. W końcu nikt nie chce doprowadzić do upadku polskiego przemysłu i utraty tysięcy miejsc pracy.
Bailout w historii Polski
Bailout to nic innego jak pomoc finansowa, która przyznaje się państwu lub przedsiębiorstwu w sytuacji kryzysu. Pomoc ta może przyjąć formę dopłat, pożyczek lub inwestycji. W Polsce mieliśmy do czynienia z dwoma sytuacjami, kiedy to rząd musiał udzielić pomocy finansowej bankom. Pierwszy raz było to w 2008 roku, kiedy to polski rząd udzielił pomocy PKO BP w wysokości 7 mld złotych. Drugi raz było to w 2009 roku, kiedy polski rząd udzielił pomocy Bankowi Handlowemu w wysokości 4,5 mld złotych. Obie te pomoc były udzielone w celu utrzymania stabilności systemu bankowego w Polsce i uniknięcia upadku tych banków.