Bezpieczne pomnażanie kapitału lub oszczędności to idealne połączenie dla osób, które z jednej strony chcą inwestować swoje pieniądze oraz zarabiać kolejne, ale z drugiej strony nie chcą ryzykować swoimi środkami — np. utratą ich części czy całości. Wbrew pozorom, aby inwestować i zarabiać, nie trzeba ponosić dużego ryzyka. Mamy zatem kilka możliwości, w których nasze pieniądze są całkowicie bezpieczne, ryzykujemy tylko ew. zyskami lub inwestujemy w najbezpieczniejsze rozwiązania, których bezpieczeństwo wynosi prawie 100%.
Bezpieczeństwo 100% – Lokaty bankowe
Pierwszym sposobem na bezpieczne inwestowanie są nieśmiertelne lokaty bankowe. To zdecydowanie jeden z najpopularniejszych sposobów, który jest dostępny “od ręki” dla każdej osoby. Lokaty bankowe oferują tylko banki. Wpłacamy na nie swoje środki, a po zakończeniu lokaty otrzymujemy wyższą sumę zazwyczaj o kilka procent. Na rynku każdy bank oferuje lokaty. Są one różnej długości — od kilku dni do kilku lat, mają różne oprocentowanie oraz opcje — niektóre można zrywać, a niektóre nie mają takiej możliwości. Lokaty bankowe są bezpieczne w 100%, gdyż dany bank do którego wpłacamy nasze pieniądze, musi należeć do BFG, czyli do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Mamy wtedy pewność, że nasze pieniądze są chronione do kwoty 100 000 euro i nawet w przypadku bankructwa banku zostanie nam ta suma zwrócona.
Lokaty bankowe mogą mieć różne oprocentowanie. Zależy ono od wielu czynników np. inflacji, okresu, oferty banku czy promocji. Przeciętnie wynosi ok. 2% – 3% i sumę taką uzyskamy bez większego problemu. Jeśli zależy nam na większym oprocentowaniu, warto poszukać ofert promocyjnych banków. Bardzo często banki stosują taką zachętę, a oprocentowanie lokaty może wynieść wtedy nawet 4% do 5%. Najczęściej promocje są ograniczone kwotowo, tzn. promocja dotyczy tylko maksymalnie 15 tys. czy 20 tyś. złotych lub jest przeznaczona jedynie dla nowych klientów, czyli osób, które nigdy nie były klientami banku.
Bezpieczeństwo 100% – Konto oszczędnościowe
Bardzo podobnym, ale nieco różniącym się rozwiązaniem inwestowania i zarabiania pieniędzy w bezpieczny sposób są konta oszczędnościowe w bankach. Również są one oferowane przez banki, a od typowych rachunków rozliczeniowych różnią się tym, że mają automatycznie aktywowane oprocentowanie. Jeśli wpłacimy na takie konto środki, zaczynają dla nas pracować. Oprocentowanie przeważnie jest trochę niższe niż na lokacie, ale w zamian za to zyskujemy możliwość elastycznego wpłacania i wypłacania pieniędzy. Jeśli wybieramy konta oszczędnościowe, warto wybierać te z jak najkrótszą kapitalizacją odsetek np. dzienną lub tygodniową. Dzięki temu codziennie będą one dopisywane do naszego konta codziennie i będą wypracowywany kolejne zyski.
Bezpieczeństwo 100% – Obligacje państwowe
Kolejnym sposobem na bezpieczne inwestowanie pieniędzy lub naszych nadwyżek są obligacje państwowe. To obligacje, które emituje państwo polskie. Obligacje dostępne są w różnych wersjach np. kilkumiesięcznych lub kilku i kilkunastoletnich. Po wykupieniu konkretnych obligacji możemy je otrzymać z powrotem dopiero po upływie ich terminu wraz z oprocentowaniem. Te wynosi ok. kilku procent i jest zależne od inflacji, stanu państwa czy długości obligacji. Im są one dłuższe, tym większe oprocentowanie. Obligacje może kupić każda osoba. W tym wypadku gwarantem bezpieczeństwa jest samo państwo, więc bez obawy o bankructwo możemy zakupować takie papiery dłużne oraz zarabiać i inwestować środki w bezpieczny sposób.
Bezpieczeństwo 100% (kapitału) – Produkty strukturyzowane
Ciekawym rozwiązaniem, które umożliwia inwestowanie i zarabianie nieco większych sum niż na lokacie czy bankowym koncie oszczędnościowym są produkty strukturyzowane. Są one oferowane również w bankach. Zasada ich działania jest nieco bardziej skomplikowana. Nasz budżet jest dzielony na dwie części np. na 75% i 25%. Większa część pracuje na bezpiecznej lokacie, wypracowując bezpieczny zysk, a mniejsza suma jest inwestowana w fundusze inwestycyjne czy ryzykowne indeksy giełdowe. Produktami takimi zarządzają specjaliści danego banku, ryzykownie obracając środkami wpłaconymi przez klienta. W najlepszym wypadku, możemy zarobić nawet kilka — kilkanaście procent rocznie. W najgorszym przypadku gdy inwestycja się nie powiedzie, otrzymamy jedynie zwrot samego kapitału, który wpłaciliśmy — bez jakichkolwiek zysków. Jest to rozwiązanie bardzo bezpieczne i korzystne dla osób, które chcą zaryzykować dla większego zarobku jedynie ew. zyskami, ale nie chcą stracić kapitału. Istnieje wiele różnych produktów strukturyzowanych, dlatego zawsze należy upewnić się przed rozpoczęciem inwestycji, jakie parametry ma dana inwestycja.
Bezpieczeństwo — Bardzo Duże — Wartościowe przedmioty
Gdy zależy nam na bezpiecznych inwestycjach, a chcemy zarobić nieco więcej niż np. na lokatach bankowych czy obligacjach, możemy wybrać inwestycje w wartościowe przedmioty. Inwestycja taka przeprowadzana odpowiednio również jest bardzo bezpieczna i daje możliwość zarobienia nawet kilkunastu czy kilkudziesięciu procent. W tej opcji inwestować będziemy w wartościowe przedmioty takie jak antyki, biżuteria, kamienie szlachetne, wina, ziemię czy zabytkowe samochody. Jeśli wybierzemy odpowiednie przedmioty np. za radą doświadczonych specjalistów mamy bardzo duże szanse, że inwestycja się powiedzie. Przedmioty takie przeważnie regularnie zwiększają swoją wartość i nie mają wahań kursów. W każdej chwili możemy również sprzedać takie przedmioty, jeśli zajdzie potrzeba, co jest dużym plusem tego rozwiązania.
W co nie inwestować?
Jeśli rozmawiamy o inwestycjach, ważną kwestią są też elementy, w które nie powinniśmy inwestować. Przeważnie nie są one wiarygodne, nie zapewniają żadnego poziomu bezpieczeństwa i są narażone na niepowodzenie dużo bardziej niż inne rozwiązania. Z pewnością do takich opcji należeć będą popularne obecnie kryptowaluty. Wahania ich kursów czy spekulacje nie dają żadnej gwarancji zarobku a oprócz potencjalnego wysokiego zysku, możemy równie szybko stracić nasze środki. Nie powinniśmy inwestować w firmach finansowych, co do których np. KNF stosuje ostrzeżenia, w małych firmach finansowych — nieznanych, co do których nie ma żadnej historii działania. Nie powinniśmy również inwestować środków w nic, co jest nielegalne lub na podstawie ustnej umowy. Wszystkie inwestycje powinny być zawierane na papierze w formie dokumentu i z osobami wiarygodnymi. Złym pomysłem są też firmy które oferują kilkanaście – kilkadziesiąt procent zysku rocznie.
Po więcej wiadomości w tym temacie oraz wymianę swoich spostrzeżeń zapraszamy na nasze forum biznesowe.