Dla osób legalnie pracujących na terenie Niemiec są przewidziane różne świadczenia, które skutecznie wspierają rodziny wychowujące dzieci. Zachodni sąsiad Polski to jeden z najczęściej wybieranych kierunków emigracyjnych wśród Polaków, dlatego warto wiedzieć, że również cudzoziemcy mogą korzystać z licznych zasiłków. Jeśli jesteś jednym z rodaków wyjeżdżających w celach zarobkowych do tego kraju, sprawdź, jakie są zasady przyznawania świadczeń rodzinnych i w jaki sposób wpływają one na rozliczenie podatku z Niemiec.
Zasiłek Kindergeld – co musisz wiedzieć?
Rodzice aktywni zawodowo na terenie Niemiec mogą wybrać jedną z dwóch form wsparcia finansowego: zasiłek Kindergeld lub ulgę Kinderfreibetrag. Obydwa z wymienionych rodzajów wsparcia mają przede wszystkim na celu ułatwić rodzinom wychowywanie oraz utrzymywanie swoich pociech. Według przepisów z zakresu prawa podatkowego nie można jednak pobierać jednocześnie zasiłku Kindergeld oraz ulgi Kinderfreibetrag. Rodzice muszą w związku z tym podjąć decyzję, którą formę wsparcia wybierają. W niektórych sytuacjach zdarza się, że to niemiecki urząd skarbowy, czyli Finazamt, decyduje, czy dla konkretnej rodziny będzie korzystniejszy zasiłek, czy ulga podatkowa. Poznaj podstawowe różnice pomiędzy Kindergeld, a Kinderfreibetrag.
Kindergeld to zasiłek rodzinny, który jest wypłacany rodzicom co miesiąc i nie podlega opodatkowaniu. Prawo do tego zasiłku przysługuje każdej osobie posiadającej numer identyfikacyjny (Identifikationsnummer) w Niemczech oraz nieograniczony obowiązek podatkowy. Kindergeld otrzymuje się już od dnia urodzenia dziecka aż do ukończenia przez nie 18 roku życia lub do 25 roku życia, jeśli dziecko się uczy. Aby móc pobierać zasiłek rodzinny, należy spełnić kilka warunków, takich jak:
- posiadanie nieograniczonego obowiązku podatkowego, co oznacza mieszkanie na terenie Niemiec i składanie zeznań podatkowych ze wszystkich dochodów,
- utrzymywanie stosunku pracy na terytorium Niemiec lub prowadzić tam działalność gospodarczą.
Ulga na dziecko – Kinderfreibetrag
Podczas rozliczania podatku z Niemiec masz prawo, również jako obcokrajowiec, skorzystać z ulg podatkowych, a jedną z najczęściej wybieranych jest Kinderfreibetrag, czyli ulga na dziecko. Osoby wychowujące dzieci mogą w tym roku odliczyć aż 8388 euro. W poprzednich latach kwota ta wynosiła od 7008 euro w 2014 roku do 7248 euro w 2016 roku. W 2022 roku na ulgę składają się potrzeby materialne dziecka oraz potrzeby związane z opieką, wychowaniem i wykształceniem. Co roku warto sprawdzać obecnie obowiązujące kwoty, ponieważ z każdym kolejnym okresem limity zostają stopniowo zwiększane.
Jeśli rodzice dziecka są rozwiedzeni lub składają deklarację podatkową indywidualnie z innych powodów, mogą odliczyć po połowie wyżej wymienionej kwoty. Odliczenie Kinderfreibetrag zmniejsza podstawę obliczenia podatku, co zwiększa zwrot podatku. Warto jednak zaznaczyć, że Kinderfreibetrag przysługuje tylko podatnikom z klasy podatkowej od 1 do 4. Ulgę na dziecko można naliczyć w deklaracji podatkowej już w roku urodzenia dziecka, ale kwota ulgi jest pomniejszana w zależności od miesiąca urodzenia dziecka.
Zasiłek a ulga podatkowa – co wybrać?
W większości przypadków korzystniejszy jest zasiłek Kindergeld, jednak w związku ze zmianą prawa podatkowego w Niemczech nie wszyscy podatnicy będą mogli z niego skorzystać. Dla pracowników zameldowanych i posiadających numer identyfikacyjny, którzy w bieżącym roku pracują u zachodniego sąsiada Polski, zawsze bardziej opłacalne będzie wnioskowanie o zasiłek Kindergeld. Jednakże prawo do zasiłku od 2018 roku nie obejmuje już osób, które zakończyły swoją pracę w latach poprzednich. W takich sytuacjach korzystniejsze będzie naliczenie ulgi na dzieci dla pracowników posiadających nieograniczony obowiązek podatkowy oraz wysokie dochody w Niemczech.