Sklep internetowy to bardzo korzystna forma zarabiania, pod pewnymi warunkami. Jeśli planujesz sprzedaż online, a nie bardzo wiesz od czego zacząć, przeczytaj nasz poradnik. Wyjaśnimy w jaki sposób założyć sklep internetowy i jak na nim zarabiać.
Sklep internetowy zalety
Zacznijmy od przyjrzenia się najpierw, jakie są zalety tworzenia sklepu internetowego.
- Koszty handlu online są mniejsze w stosunku do prowadzenia sklepu stacjonarnie. Nie musimy wynajmować lokalu, a tym samym być ograniczonym przez ilość kosztów, które generuje. Sklep internetowy możemy prowadzić np. z domu.
- Zminimalizowanie kosztów związanych z zatrudnieniem pracowników do minimum, nie ma potrzeby zatrudniać tyle osób, co w przypadku sklepu stacjonarnego. Często sklepy online prowadzone są przez jedna osobę.
- Sklep internetowy nie jest ograniczony w czasie, to znaczy, że sprzedaż trwa 365 dni w roku, przez 24 godziny.
- Elastyczny czas pracy, czyli prowadząc swój sklep internetowy masz pełną swobodę realizacji swoich obowiązków.
- Brak ograniczeń w zasięgu – możesz sprzedawać towary wszędzie. Twój biznes nie jest lokalny, ale światowy.
Sklep online wady
Nawet tak korzystne działalności mają pewne wady. Jakie?
- Niektórzy klienci lubią towar dotknąć – nie oszukujmy się dla niektórych zakup w Internecie, to jak kupowanie kota w worku. Klienci lubią poprzeglądać i poprzymierzać to, co sobie upatrzyli. Sklep online odbiera im taką możliwość.
- Brak pewności co do uczciwości firmy – ten problem może pojawić się głównie na początku naszej działalności, kiedy marka nie jest jeszcze znana. Dla niektórych brak fizycznego kontaktu ze sprzedawcą wpływa na wątpliwe zaufanie.
- Reklamacje klientów i niezadowolenie z towaru – zwroty w przypadku sklepów internetowych pojawiają się zdecydowanie częściej, niż w sklepach stacjonarnych. Może to wynikać z niedopasowania ubrania, jeśli sprzedajemy odzież, ale problem plagi zwrotów może być jeszcze inny. Często klienci nie czytają dokładnie opisu towaru, nie zwracają uwagi np. na rozmiar, kolor, uwagi itp. Po otrzymaniu zakupu mogą być rozczarowani i roszczeniowi. Wiele błędów można byłoby uniknąć dzięki uważności czytania.
Sklep internetowy – jak założyć?
Jak założyć sklep online? Oczywiście potrzebna jest do tego działalność rejestrowana lub nierejestrowana, jeśli chcemy zarabiać niskie kwoty. Możesz prowadzić handel online jako jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, jawna, spółka komandytowa, komandytowo-akcyjna, sp. z o.o., spółka akcyjna. PKD dla sklepu internetowego to 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet. Przejdźmy jednak do założenia samego sklepu internetowego w kilku krokach.
Sklep internetowy od czego zacząć?
Przede wszystkim należy zacząć od dobrego pomysłu. Należy zrobić odpowiedni research i dowiedzieć się, jakie są obecne trendy, co się sprzedaje, czy może jesteśmy w stanie znaleźć dla siebie nisko konkurencyjną niszę. Dodatkowo warto sprzedawać to, na czym się znamy. Pozwoli nam to zrozumieć potrzeby klienta.
Platforma e-commerce
Jeśli mamy już działalność i profil sprzedaży, czas znaleźć platformę e-commerce. Jest to platforma, która po prostu umożliwia nam sprzedaż online. Jest to oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie sprzedażą między innymi:
- zarządzanie produktami/usługami
- zarządzanie sprzedażą
- komunikacja z klientem
- funkcje marketingowe, jak tworzenie bloga, reklamy, promocje, SEO
Istnieje wiele firm zajmujących się udostępnianiem platform e-commerce. Ich oferta różni się nie tylko w związku z kosztami, ale także możliwościami, jakie oferują swoim klientom, jak również szablonami i wizualną stroną. Dodatkowo sklep internetowy musi mieć swój hosting – czyli przestrzeń internetową, na której powstanie sklep. Niektóre platformy e-commerce zawierają w swoim pakiecie/abonamencie hosting. Pamiętaj, aby adres Twojego sklepu internetowego był prosty, przejrzysty i chwytliwy. Dobrze, aby sama nazwa nawiązywała do realizowanej działalności sprzedażowej.
Metody płatności i wysyłki
Zakładając sklep internetowy zwróć uwagę przy doborze platformy e-commerce, na oferowane metody płatności. To istotne, aby dostosować sprzedaż do potrzeb i możliwości klienta. Dzięki kilku – kilkunastu bramkom do płatności ułatwisz klientom zakup, a sobie sprzedaż. Wbrew pozorom nie jest to proces skomplikowany. Podobna sytuacja wygląda w przypadku wysyłki, czyli sposobu dostarczenia towaru. Platformy e-commerce oferują szereg rozmaitych sposobów wysyłek m.in.: dostawę w kraju i za granicę, punkty odbioru (w zależności od kraju), odbiór osobisty, darmową dostawę.
Pokaż swój sklep internetowy
Widoczność Twojego sklepu internetowego jest bardzo ważna. Dlatego poza samym sklepem online, warto działać w mediach społecznościowych, dzięki czemu nawiążesz bardziej spersonalizowany kontakt z klientem. To też wpłynie na większe zaufanie i zauważalność. Możesz wykupić różne reklamy promocji swojego sklepu, począwszy od reklamy w Google, Facebooku, Instagramie, poprzez reklamy na stronach internetowych, kończąc na artykułach sponsorowanych.
Widoczność Twojego sklepu internetowego jest bardzo ważna. Dlatego, oprócz samego sklepu online, warto działać w mediach społecznościowych, dzięki czemu nawiążesz bardziej spersonalizowany kontakt z klientem. To też wpłynie na większe zaufanie i zauważalność. Jednak aby naprawdę wyróżnić się na rynku e-commerce, kluczowe jest skuteczne pozycjonowanie e-commerce. Polega ono na optymalizacji Twojej witryny pod kątem wyszukiwarek internetowych, co jest niezbędne do przyciągnięcia większej liczby potencjalnych klientów. Możesz wykupić różne reklamy promocji swojego sklepu, począwszy od reklamy w Google, Facebooku, Instagramie, poprzez reklamy na stronach internetowych, kończąc na artykułach sponsorowanych. Pamiętaj, że te działania, w połączeniu z dobrze przemyślaną strategią pozycjonowania e-commerce, mogą znacząco zwiększyć widoczność Twojego sklepu w sieci, a tym samym przyczynić się do wzrostu Twoich sprzedaży.
Regulamin, klauzula, RODO
Kwestie prawne są bardzo ważne, choć dla wielu mało fascynujące. Stworzenie odpowiedniego regulaminu sklepu, sprzedaży, zakupu, wraz z polityką prywatności jest niezbędne, aby móc bezpiecznie funkcjonować ze swoim sklepem. Nie staraj się tego pisać sam, jeśli nie wiesz o co chodzi, a skontaktuj się z organem prawnym, który przygotuje dla Ciebie odpowiednią dokumentację.
Założenie sklepu internetowego nie jest trudnym procesem, choć zawiera wiele etapów, na szczęście większość z nich realizują platformy e-commerce. Obecnie oferta narzędzi sprzedaży online jest bardzo bogata. Jednak nawet najlepsza platforma nie przyniesie Tobie zysków, jeśli nie znajdziesz dla siebie odpowiedniego profilu sprzedaży i nie zaangażujesz się w to w pełni. Mimo to sklep internetowy jest dobrą i korzystną formą sprzedaży, która coraz bardziej zyskuje na zainteresowaniu.
Zobacz również: Biznes z niskim kapitałem. Pomysły na biznes niskim kosztem – Biznes Forum – forum biznesowe i finansowe – pomysły na biznes 24h! (bif24.pl)