Większość z nas używa skrótów myślowych, aby szybciej wyrażać swoje myśli. Często jednak zapominamy, że nie wszyscy znają te same skróty. Dlatego też, gdy ktoś użyje skrótu FYI, warto zapytać się, co on/a ma na myśli. Skrót FYI pochodzi od angielskiej frazy For Your Information. Oznacza ona, że dana osoba uważa, że dana informacja jest ważna i powinieneś/powinnaś się o niej dowiedzieć.
Rozwinięcie skrótu oraz definicja FYI
Skrót FYI pochodzi od pierwszych liter angielskiego wyrażenia For Your Information. Jest to stosowany w języku biznesowym, często w sytuacjach, w których ktoś przekazuje nam informacje, które mogą być przydatne, ale nie są istotne dla naszej decyzji. Można także używać tego skrótu, gdy chcemy zwrócić czyjąś uwagę na coś ważnego. Poniższy przykład ilustruje to drugie znaczenie:
FYI: Nie zapomnij o tym spotkaniu!
Powyższy przykład pokazuje, że skrót FYI może być używany w celu przypomnienia komuś o ważnym wydarzeniu.
FYI – zastosowanie w praktyce
Powszechnie używanym skrótem językowym jest FYI – For Your Information. Jak sama nazwa wskazuje, jest to coś, co przekazujemy dla Twojej informacji. W większości przypadków można to interpretować jako „warto wiedzieć” lub „informacja dodatkowa”. Skrót ten często pojawia się w korespondencji biznesowej, ale ostatnio stał się popularny także w codziennych rozmowach. Zastanawiasz się, kiedy i jak go używać? Oto kilka przykładów:
1) Kiedy chcesz dać informację dodatkową: Jeśli masz coś do powiedzenia, ale nie jest to główny temat rozmowy, możesz użyć FYI. Na przykład, jeśli chcesz powiedzieć koledze o nowej restauracji w mieście, ale on pyta Cię tylko o godzinach pracy w najbliższy poniedziałek, możesz powiedzieć: „FYI, otworzyła się nowa restauracja XYZ.”
2) Kiedy chcesz kogoś uprzedzić: FYI może być także użyteczne, jeśli chcesz kogoś uprzedzić o czymś ważnym lub istotnym. Na przykład, jeśli planujesz zorganizować imprezę urodzinową dla kolegi z pracy i chcesz mu powiedzieć, aby się nie bał – możesz dodać FYI na początku swojej wiadomości.
3) Kiedy chcesz by ktoś zwrócił na coś uwagę: Czasami uznajemy informacje za tak ważne, że chcemy upewnić się, że druga osoba je zauważy. W takim przypadku równie dobrze można użyć skrótu FYI na początku wiadomości. Przykład: „FYI: Bilety na lot do Nowego Jorku są teraz dostępne w promocyjnej cenie”
4) Kiedy masz pytanie: Czy masz pytanie, ale boisz się go zadać bezpośrednio? Użyj skrótu FYI i będzie to brało pod uwagę ze twoja intencja nie jest agresywna ani atakująca. Przykład pytania: „Czy mógłbyś mi coś powiedzieć o tej firmie? FYI – Chciałabym tam aplikować o prace”.
Podsumowując, skrót FYI jest bardzo przydatny w rożnych sytuacjach komunikacyjnych. Został stworzony po to, aby ułatwić i przyspieszyć komunikacje. Pamiętaj jednak, że nie powinieneś go używać za często, ponieważ może to być postrzegane jako lekceważenie rozmówcy. Umiar to zawsze dobra rzecz!