Świat biznesu nie ma litości. Wszystkie przedsiębiorstwa muszą nieustannie dostosowywać się do nowych technologii i wyzwań rynkowych – w innym przypadku przestaną być konkurencyjne.
Sposobem na to może być automatyzacja procesów. To technologia, która umożliwia realizację niektórych zadań bez konieczności bezpośredniego udziału człowieka. Stała się ona popularna w różnych sektorach gospodarki, bo zapewnia wiele korzyści.
Czym jest automatyzacja procesów i jak może pomóc w rozwoju firmy?
Automatyzacja procesów polega na wykorzystaniu pewnych rozwiązań technologicznych w celu wykonywania powtarzalnych zadań z minimalną potrzebą pomocy ze strony ludzi.
Jak działa to w biznesie? Zobrazować to można za pomocą konkretnych przykładów:
● rekrutacja – systemy ATS (ang. Applicant Tracking System) mogą automatycznie przetwarzać i selekcjonować kandydatów na podstawie zdefiniowanych kryteriów;
● produkcja – systemy SCADA (ang. Supervisory Control and Data Acquisition) umożliwiają monitorowanie poszczególnych działań w czasie rzeczywistym i sterowanie nimi;
● marketing – odpowiednie oprogramowanie jest w stanie automatycznie tworzyć kampanie reklamowe na podstawie dostarczanych danych.
Automatyzować można niemalże wszystkie procesy. Wystarczy myśleć w kreatywny sposób i być na bieżąco z dostępnymi możliwościami.
Dodatkowo rozwiązanie to pomaga zainteresowanym przedsiębiorcom:
● obniżyć koszty operacyjne,
● zredukować liczbę błędów,
● zwiększyć wydajność.
Innymi słowy, może to stanowić doskonały sposób na zachowanie wysokiego współczynnika konkurencyjności, zwłaszcza w połączeniu z innymi ciekawymi usługami dla firm, takimi jak popularny obecnie leasing.
Korzyści z automatyzacji procesów w firmie
Za jedną z głównych korzyści automatyzacji można uznać minimalizowanie ryzyka wystąpienia błędów ludzkich. Te prowadzą zwykle do kosztownych pomyłek i opóźnień.
Systemy automatyczne wykonują powierzane im zadania w sposób precyzyjny i konsekwentny. Przyczynia się to do poprawy jakości sprzedawanych produktów i pełnionych usług. To z kolei zwiększa zadowolenie klientów i buduje pozytywny wizerunek firmy na rynku.
Warto wspomnieć również o tym, że owe programy bywają wyposażone w zaawansowane narzędzia analityczne, które dostarczają dane w czasie rzeczywistym. Jest to niezwykłą zaletą, bo dzięki temu kierownictwo jest w stanie podejmować szybkie i trafne wybory. Bazuje przy tym na zawsze aktualnych i dokładnych danych. To szczególnie ważne w przypadku dynamicznych środowisk biznesowych.
Jak to sfinansować?
Automatyzacja procesów biznesowych zalicza się raczej do kosztownych inwestycji. Przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać z różnych metod finansowania, które rozłożą koszty w czasie. Szczególnie atrakcyjnie przedstawia się w tym kontekście leasing.
Leasing pozwala korzystać ze sprzętu i oprogramowania przez określony czas w zamian za stałą, miesięczną opłatę. Może obejmować nie tylko komputery i serwery, ale również specjalistyczne urządzenia, w tym roboty przemysłowe lub maszyny produkcyjne.
Zwykle na sam początek potrzebny jest zwłaszcza leasing oprogramowania. Dzięki niemu da się szybko wdrożyć wszystkie małe, ale bardzo potrzebne zmiany.
Podsumowanie
Czy warto zdecydować się na wykorzystanie automatyzacji? Oczywiście, że tak. Przynosi ona liczne korzyści i można ją wdrożyć w sposób, który pozwoli ominąć duże, jednorazowe wydatki.