Cięcie różnego rodzaju materiałów jest stosunkowo częstym zadaniem w dziedzinach takich, jak przemysł czy budownictwo. Wybór metody wykonania tego procesu powinien zostać uzależniony od kilku czynników – zaliczyć możemy do nich m.in. rodzaj materiału do pocięcia oraz jego grubość. Odpowiedni sposób cięcia jest ważny, bowiem często zależy od tego powodzenie rezultatu tego procesu. Przyjrzyjmy się zatem rodzajom cięcia materiałów.
Metoda laserowa
Jedną z metod jest cięcie laserem, wykorzystywane stosunkowo często. Znajduje ono zastosowanie w przypadku wielu różnych materiałów. Możliwe jest między innymi cięcie laserem sklejki. Do innych materiałów, wobec których można zastosować cięcie laserem, możemy zaliczyć: gumę, poliester, drewno, papier, żywność, metalową folię (do 0.5mm), karton, skórę, oraz różnego rodzaju tkaniny. Jakie jednak tajniki stoją za skutecznością tej metody? Przyjrzyjmy się zatem szczegółom.
W tej metodzie cięcia materiałów wykorzystywana jest wiązka laserowa, która nakierowywana jest na powierzchnię przedmiotu. Wysoka temperatura padającej wiązki skutkuje silnym nagrzaniem materiału (rezultatem jest całkowite odparowanie lub też stopienie). Kontynuowanie tego procesu prowadzi do rozdzielenia materii wystawionej na działanie wiązki laserowej. Metoda ta posiada kilka zalet – jedną z nich jest możliwość zastosowania wobec wielu rodzajów materiałów, co czyni ten sposób uniwersalnym. Ponadto, w przypadku wykorzystywania sposobu laserowego, możemy liczyć na wysoką precyzję przecięcia. Oprócz tego, materiał rozdzielony tą metodą praktycznie nie wymaga żadnej obróbki końcowej – wręcz przeciwnie, w przypadku niektórych tkanin uszczelniając ich krawędzie, co zapobiega ich strzępieniu się. Inną zaletą jest brak zużycia się narzędzia wykorzystywanego do obróbki laserowej.
Jedną z firm oferujących tę metodę cięcia materiałów jest Unihut. Usługi oferowane przez to miejsce powinny sprawdzić w szczególności osoby zamieszkujące miasto Kraków (lub jego okolice). Szczegóły oferty cięcia laserowego sprawdzić można na jednej z podstron ich strony internetowej. Metoda ta realizowana jest w tej firmie za pomocą wycinarki laserowej eVision 2060.
Metoda plazmowa
Inną metodą rozdzielania struktury materiałów jest cięcie plazmą. Substancją tnącą jest tutaj plazma (nazwana także czwartym stanem materii) – materia zjonizowana, która w swoim stanie skupienia przypomina gaz. Składa się ona zarówno z cząstek obojętnych, jak i naładowanych elektrycznie. Do cięcia wykorzystywany jest łuk plazmowy (jest on źródłem ciepła topiącym metal), który jarzy się między elektrodą a materią poddawaną obróbce. Sama istota metody plazmowej sprowadza się do tego, że ze szczeliny cięcia wyrzucany bądź topiony jest metal. Należy przy tym podkreślić, że sposób ten znajduje zastosowanie w przypadku materiałów przewodzących prąd. Metodą rozdzielania materiałów plazmą jest skuteczna głównie dzięki dwóm czynnikom: wysokiej temperaturze jądra łuku plazmowego (który jest wykorzystywany do cięcia) oraz bardzo dużej prędkości strumienia plazmy.
Sam system plazmowy składa się zazwyczaj z czterech elementów: źródła zasilania (zwanego również źródłem plazmowym), palnika plazmowego, przewodu uziemiającego oraz części eksploatacyjnych. Elementy te w połączeniu tworzą skuteczną metodę cięcia. Najczęściej ciętymi materiałami są: stal czarna, stal nierdzewna oraz aluminium. W obrębie tej metody wyróżnić możemy różne typy cięć: podstawowe, zmechanizowane, szablonowe, cięcie wielu blach jednocześnie, ukosowanie oraz żłobienie. W firmie Unihut metoda plazmowa wykorzystywana jest do cięcia blach do grubości 20 mm.
Metoda tlenowa
Kolejnym sposobem rozdzielania struktury materiałów jest cięcie tlenem. Metoda ta nazywana bywa także cięciem gazowym. Sprowadza się ona do wykorzystania strumienia czystego tlenu, przy jednoczesnym oddziaływaniu źródła ciepła (najczęściej wykorzystywanym jest płomień gazowy). Bardzo istotne jest podgrzanie miejsca rozpoczęcia cięcia do odpowiedniej temperatury. Aby rozdzielenie powierzchni obrabianego materiału zakończyło się spodziewanymi rezultatami, spełnionych musi zostać kilka warunków.
Pierwszym z nich jest odpowiednia temperatura zapłonu metalu z tlenem – musi być ona bowiem niższa od temperatury, pod wpływem której metal się topi. W przypadku niespełnienia tego warunku nastąpi wypalanie zamiast stapiania. Kolejną wymaganą relacją parametrów jest niższa temperatura topnienia tlenków, w porównaniu z temperaturą topnienia metalu, który jest przecinany. Ponadto, reakcja chemiczna łączenia przecinanego materiału z tlenem musi wykazywać egzotermiczność (musi temu towarzyszyć także niezbyt duże przewodnictwo cieplne metalu). Ostatnim warunkiem do spełnienia jest stan skupienia powstających tlenków w temperaturze reakcji spalania – musi być on bowiem ciekły. Metoda ta znajduje zastosowanie w przypadku cięcia stali węglowych oraz niskostopowych. Do procesu tego najczęściej są wykorzystywane palniki uniwersalne. Może on zostać przeprowadzony metodą ręczną maszynową (do której wykorzystuje się automaty przegubowe, portalowe lub wysięgnikowe).
Gdzie ciąć?
Sprawdzoną firmą oferującą cięcie materiałów (wszystkimi opisanymi w tym artykule metodami) jest Unihut. Spółka ta posiada własną stronę internetową, na której można sprawdzić m.in. szczegóły ich oferty oraz zapytać o cennik. Ma ona swoją siedzibę w Krakowie i zatrudnia ponad 220 pracowników. Usługi wykonywane przez tę spółkę poleca 100% zadowolonych klientów, co świadczy o wysokim zaangażowaniu i wiedzy zatrudnionych tam osób. Wysoką jakość usług oferowanych przez pracowników firmy Unihut potwierdza ponad trzydzieści pięć lat działalności. Szeroki wachlarz wykonywanych zadań dotyczy wielu branż – znaleźć można wśród nich branżę: mechaniczną (toczenie, frezowanie, wytaczanie), piecową (spawanie ceramiczne), elektryczną (remonty linii elektroenergetycznych, ochrona przeciw porażeniowa) i remontów energetycznych (remonty i przeglądy m.in. sprężarek, turbin parowych, wymienników ciepła). Szczegóły oferowanych usług w przypadku każdego obszaru działania można znaleźć w zakładce „Oferta”. Osoby zainteresowane zleceniem prac pracownikom tej firmy, mogą skorzystać z wygodnego formularza kontaktowego, znajdującego się m.in. na podstronie „Kontakt”.
Dlaczego jednak polegać tylko na powyższych informacjach, skoro mamy w tym przypadku do dyspozycji coś więcej, a mianowicie referencje, będące rezultatem satysfakcji z usług wykonanych przez pracowników Unihut. Do szeregu zadowolonych klientów możemy zaliczyć zarówno firmy polskie (Zakład Energetyki Kraków Sp. z o.o., AGH – Wydział Inżynierii Mechaniki i Robotyki, BUDIMEX S.A.), jak i zagraniczne (Fosbel Europe). W sumie Unihut polecają na tę chwilę trzydzieści trzy podmioty. Warto również wspomnieć o tym, że pracownicy tej spółki ciągle starają się podnosić swoje kwalifikacje, zdobywając różnego rodzaju specjalistyczne certyfikaty. Pełen wykaz referencji oraz uzyskanych certyfikatów można sprawdzić w zakładce „O nas”.