Istnieją różne powody, dla których początkujący biznesmeni szukają wspólnika. Pierwsze skojarzenie jest zazwyczaj takie – potrzebują dodatkowego wkładu finansowego. Jednak nie zawsze chcą po prostu znaleźć inwestora. Zresztą nawet jeśli przedsiębiorstwu przydałaby się większa kwota pieniędzy na start i rozwój, można umówić się na tymczasową współpracę z osobą, która jest w stanie wesprzeć finansowo firmę. Kiedy będzie to opłacalne dla inwestora, sprzeda swoje udziały. Natomiast jeżeli młodemu przedsiębiorcy zależy na stałym wsparciu, zwykle chodzi o to, by wspólnik wniósł do spółki również inne wartości. Jakie? Chociażby dobry pomysł na biznes – powinien być już dopracowany i skonkretyzowany.
Czy warto szukać wspólnika?
Zdarza się, że ktoś ma smykałkę do interesów, ale brakuje mu odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Wtedy najlepszym rozwiązaniem może okazać się stworzenie duetu biznesowego, który będzie się uzupełniał w sposób zapewniający firmie stabilny wzrost sprzedaży i dochodów. Żeby szanse na to były jeszcze większe, warto poszukać wspólnika, który ma już sporo kontaktów do potencjalnych klientów.
Biznes rodzinny
Część osób zakłada działalność gospodarczą razem ze znajomym, przyjacielem czy kimś z rodziny. Niektórzy wolą jednak oddzielać sferę prywatną od zawodowej i planują znaleźć wspólnika poza gronem swoich najbliższych. W tym celu przeglądają serwisy branżowe, umieszczają ogłoszenia w sieci, a także korzystają z forów biznesowych. Uczestnicząc w wybranych grupach dyskusyjnych można trafić na osoby zainteresowane współpracą lub mogące polecić kogoś innego, z kim ich zdaniem warto prowadzić firmę. Tego typu informacje są szczególnie cenne i pewne wówczas, gdy zostaną uzyskane za pośrednictwem często odwiedzanego, zaufanego forum. Z kolei jeśli ktoś zastanawia się dopiero do jakiej grupy dołączyć, powinien rozglądać się za tematami w stylu szukam wspólnika. Warto też nawiązać kontakt z fachowcami w danej dziedzinie na forum branżowym. Być może uda się przekonać któregoś z nich do stworzenia spółki. Oczywiście to, czy wejście w nią było słusznym krokiem okaże się po jakimś czasie, ale prowadzenie biznesu wymaga podejmowania stanowczych, nierzadko ryzykownych decyzji.