Ekonomia współdzielenia (GIG) to nowa forma ekonomii, w której korzystanie z dóbr jest łatwiejsze i tańsze niż ich posiadanie. Jest to możliwe dzięki nowym technologiom, które umożliwiają łatwe dostęp do produktów i usług. GIG jest uważana za jedną z najbardziej innowacyjnych form ekonomii, ponieważ umożliwia ona lepsze wykorzystanie zasobów i zmniejsza koszty produkcji.
Czym jest Ekonomia współdzielenia (GIG) – definicja pojęcia
Ekonomia współdzielenia (gospodarka współdzielona, GIG) – określenie procesu ekonomicznego, który polega na tym, że osoby fizyczne lub podmioty gospodarcze udostępniają swoje zasoby innym osobom. Jest to alternatywa dla klasycznego systemu produkcji i dystrybucji, w którym to producent jest jedynym dostawcą usług lub produktów na rynku. W ekonomii współdzielenia istotną rolę odgrywa Internet, ponieważ umożliwia on łatwy i szybki dostęp do usług czy produktów.
Do najbardziej popularnych przykładów ekonomii współdzielenia można zaliczyć Airbnb – platformę umożliwiającą wynajem mieszkań oraz pokoi gościnnych przez osoby prywatne, a także Uber – aplikację umożliwiającą zamawianie taksówek poprzez smartfon. Oba te przykłady pokazują, że istnieje duże zapotrzebowanie na usługi świadczone przez osoby prywatne, a nie tylko przez duże korporacje.
Ekonomia współdzielenia stanowi więc interesującą alternatywę dla tradycyjnych metod produkcji i dystrybucji. Dzięki coraz większemu dostępowi do Internetu możemy korzystać z usług świadczonych przez osoby prywatne z całego świata.
Dlaczego przedsiębiorstwa korzystają z usług GIGerów?
Dwa lata temu David Zielinski, prezes HP Enterprise, przewidział, że w 2025 roku około 40% pracowników będzie pracować jako GIG-y (ang. gig workers). GIG-i to osoby świadczące usługi na zlecenie, bez stałego zatrudnienia.
Obecnie zatrudnianie GIG-ów jest coraz popularniejsze wśród firm, które dostrzegają w tym sposobie wykonywania pracy wiele korzyści. Przede wszystkim jest to dużo tańsze niż zatrudnianie stałych pracowników. Firmy nie muszą ponosić kosztów ich szkolenia ani opłacać im urlopów. Ponadto GIG-i są elastyczni i mają duże doświadczenie, dzięki czemu mogą podjąć się różnorodnych zadań. Jednak elastyczność i doświadczenie GIG-ów to nie jedyne korzyści dla firm, które decydują się na ich zatrudnianie. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu.
Zleceniodawca nie musi marnować czasu na poszukiwanie odpowiedniego kandydata na dane stanowisko – może po prostu zarezerwować usługę u GIG-a i mieć pewność, że ta osoba poradzi sobie ze swoim zadaniem. Kolejną korzyścią jest możliwość skupienia się na tym, co jest istotne dla firmy. Zamiast angażować się w proces rekrutacyjny czy szkolenia nowych pracowników, można po prostu skupić się na prowadzeniu biznesu i realizowaniu swoich celów. Wreszcie, warto wspomnieć o tym, że GIG-i to osoby mające dobrze rozbudowaną siatkę kontaktów.
Dzięki temu mogą oni np. pomóc firmom dotrzeć do nowych klientów czy pozyskać cenne informacje od innych przedsiębiorstw. Podsumowując, można powiedzieć, że decyzja o zatrudnianiu GIG-ów jest coraz popularniejsza wśród firm ze względu na liczbne korzyści, jakie ta forma współpracy im przynosi.
Statystyki – Powszechność GIG
Według prognoz firmy Ipsos Mori do 2025 roku aż 70% pracowników w Wielkiej Brytanii będzie pracować w ramach GIG ekonomii. GIG Ekonomia to po prostu praca na zasadzie wolnych strzelców, gdzie ludzie świadczą usługi na rzecz klientów indywidualnych lub firm, ale nie są zatrudnieni na stałe. Można powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju praca tymczasowa, ale w dużo większym skali niż do tej pory. Jak podaje BBC, „Wielka Brytania jest światowym liderem w cyfrowej rewolucji, a GIG ekonomia stanowi ważną część tego sukcesu”.
Firmy takie jak Uber, Airbnb i Deliveroo to tylko niektóre przykłady popularnych platform umożliwiających zarabianie w ramach GIG ekonomii. Czytając takie statystyki warto zastanowić się nad tym jak nasza przyszłość będzie wyglądała. Czy będziemy mieli stałe etaty czy raczej będziemy musieli dostosować się do tego nowego trendu?