Przestrzeń biurowa musi być optymalnie oświetlona, aby stworzyć warunki do efektywnej pracy. Oprócz samych opraw i odpowiednich źródeł światła trzeba zatem postawić również na właściwe rozwiązania do sterowania oświetleniem w miejscu pracy. Czy warto montować standardowe włączniki? Kiedy przydatne mogą się okazać systemy do zdalnego sterowania lampami? Na te wszystkie pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.
Oświetlenie miejsca pracy – komfort i bezpieczeństwo
Oświetlenie biura lub innego miejsca pracy podlega wielu ściśle określonym normom, które mają na celu stworzenie ergonomicznej i w pełni bezpiecznej przestrzeni do realizowania rozmaitych obowiązków służbowych.
Lampy wyróżniają się zatem konkretną konstrukcją, dostosowaną do miejsca ich użytkowania. Należy je także wyposażyć w odpowiednie źródła światła, mające odpowiednią temperaturę barwową i natężenie.
A co z systemami do sterowania oświetleniem? Czym powinny się wyróżniać, żeby sprawdzić się w wymagających przestrzeniach biurowych?
Standardowe włączniki – sterowanie zdalne firmowym oświetleniem
Od lat podstawowym sposobem sterowania oświetleniem w miejscach pracy są oczywiście włączniki przyciskowe. W zależności od miejsca zamontowania oraz stylistyki biura mogą one przyjmować mocno zróżnicowane formy.
Możemy się spotkać z włącznikami jedno lub dwuprzyciskowymi, które obsługują jeden lub dwa obwody elektryczne. Na klatkach schodowych montuje się praktyczne włączniki krzyżowe, dzięki którym można włączyć światło znajdując się w różnych częściach schodów. Chroni to przed koniecznością wspinania się na pierwsze piętro lub schodzenia na parter w całkowitych ciemnościach.
Stylistyka włączników również mocno się zmieniała w ostatnich latach. Możemy znaleźć modele klasyczne, ale także stylizowane rozwiązania retro lub ultra nowoczesne szklane tafle dotykowe.
Wciąż jednak włączniki pozwalają wyłącznie na sterowanie manualne. Musimy podejść do nich i nacisnąć konkretny przycisk, żeby uruchomić światło w pomieszczeniu. W niektórych przestrzeniach jest to rozwiązanie wystarczające. Dla innych stworzono systemy do zdalnego sterowania oświetleniem.
Zdalne sterowanie oświetleniem – wygodne biuro przyszłości
Wszystko zaczęło się od montowania specjalnych czujników ruchu na klatkach schodowych i w pomieszczeniach socjalnych. Dzięki nim światło uruchamiało się w tych częściach biura, gdy tylko sensory wyczuły ruch. Zwiększało to komfort użytkowania konkretnych stref, a także znacznie zmniejszało wydatki na prąd. Często bowiem zdarza się przecież, że pracownicy korzystają z danego pomieszczenia i wychodząc z niego zapominają wyłączyć oświetlenie.
Oprócz czujników coraz chętniej montuje się w biurach urządzenia pozwalające na w pełni zdalne sterowanie wszystkimi lampami. Może się to odbywać przy pomocy dedykowanego pilota lub specjalnej aplikacji, instalowanej wprost na smartfonie.
Dzięki nim kontroluje się działanie różnych punktów świetlnych, bez konieczności wstawania od biurka i odrywania się od obowiązków. Zwiększa się tym samym komfort i bezpieczeństwo pracy.
Takie rozwiązania również obniżają wysokość rachunków za oświetlenie. W jaki sposób? Dzięki nim można bowiem dostosowywać natężenie i barwę światła do bieżących potrzeb oraz uruchamiać tylko te lampy, które są w danej chwili potrzebne.
Manualne czy zdalne – jak sterować oświetleniem w biurze?
Które rozwiązanie warto zatem wybrać i zainstalować w biurowej przestrzeni? Wszystko zależy w głównej mierze od tego, co jest nam w nim potrzebne.
Standardowe włączniki są oczywiście prostsze i znacznie tańsze przy zakupie niż nowoczesne systemy z pilotami lub aplikacjami. Zmniejsza jednak funkcjonalność danej przestrzeni oraz podnosi koszty jej użytkowania.
Urządzenia zdalne są niesamowicie praktyczne, a centrum sterowania całym oświetleniem w firmie można mieć zawsze przy sobie, zwłaszcza jeśli postawi się na wygodne aplikacje w telefonie.
Jak zatem sterować oświetleniem? Dobrym rozwiązaniem może być połączenie obu opcji. Czujniki ruchu warto zamontować w pomieszczeniach socjalnych, na korytarzach i na schodach. W pomieszczeniach, w których obowiązki służbowe wymagają nieustannego regulowania natężenia światła (np. w salach konferencyjnych z rzutnikiem), warto natomiast użyć zdalnych systemów, które znacznie ułatwią pracę i nie będą prowadzić do rozpraszania uwagi prelegentów i słuchaczy. W pozostałych, mniej wymagających strefach można pozostawić zwyczajne włączniki.
Dzięki temu komfort codziennej pracy w biurze wzrośnie, wpływając pozytywnie na efektywność wykonywanych obowiązków oraz samopoczucie pracowników.