Umowa zlecenie z punktu widzenia pracodawcy wydaje się być bardzo atrakcyjną formą zatrudnienia. W świetle obecnych przepisów jej zalety nieco się zmniejszyły, jednak wciąż przeważają nad umową o pracę. Jakie są zalety i wady umowy – zlecenia dla przedsiębiorców? Sprawdź porady doradców finansowych.
Umowa- zlecenie jest to umowa cywilnoprawna, która regulowana jest przed Kodeks Cywilny, a nie Kodeks Pracy. Z punktu widzenia zleceniodawców, pracodawców ta forma zatrudnienia jest bardzo wygodna i opłacalna.
Zalety umowy – zlecenia
Z perspektywy zleceniodawcy można wyróżnić następujące plusy umowy- zlecenie:
- Niższe koszt zatrudnienia, zwłaszcza w przypadku studentów,
- Krótki okres wypowiedzenia lub brak tego okresu,
- Brak świadczeń gwarancyjnych, na przykład urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, wychowawczego,
- Ewentualne spory rozstrzygane są w sądzie cywilnym,
- Nie trzeba dopełnić wszystkich zasad BHP, płacić za badania lekarskie pracownika,
- Mniejsze koszty prowadzenia ewidencji, brak konieczności zakładania teczek osobowych,
- Brak konieczności nadzoru nad pracownikiem,
- To zleceniobiorca odpowiada za szkody, całym swoim majątkiem.

Wady umowy- zlecenia
Dla zleceniodawcy umowa- zlecenie ma zwykle mniej wad niż dla zleceniobiorcy, jednak można wyróżnić kilka minusów tej formy zatrudnienia:
- Konieczność wypłacania minimalnego wynagrodzenia godzinowego,
- Zleceniobiorca może odejść z pracy w każdej chwili, bez wypowiedzenia,
- Umowa- zlecenie może zostać potraktowana przy kontroli PIP jako taka, która posiada znamiona umowy o pracę, co spowodować może nałożenie kary,
W tym miejscu warto dodać, że niektóre stanowiska takie jak kelner, czy pracownik linii produkcyjnej, wymagają, aby pracownik był podporządkowany pracodawcy, a stosowanie umowy- zlecenia jest niezasadne.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych form zatrudnienia, zajrzyj na Bif24.pl
Umowa zlecenie przez firmy powinna być stosowana tylko i wyłącznie podczas okresu próbnego, pracodawca takim rodzajem umowy zabezpiecza się. W przypadku, gdy pracownik nie stara się, nie przykłada się do swoich obowiązków umowa może zostać wypowiedziana z dnia na dzień. Tutaj możemy zaobserwować bardzo duży plus dla pracodawcy jak i dla pracownika, obie strony, nie muszą się „męczyć ze sobą” podczas dwu tygodniowego okresu wypowiedzenia.
Umowa zlecenie to wielki plus dla pracodawcy. Praktycznie brak okresu wypowiedzenia to pierwszy plus, drugim plusem jest niższe składki podatkowe, które muszą być odprowadzane do ZUS’u. Z kolei główną wadą umowy zlecenia dla osoby podpisującej jest, brak odprowadzania składek emerytalnych, dlatego te umowy są tak niechętnie podpisywane.