Komfort cieplny w biurze ma olbrzymie znaczenie. Nie da się go uzyskać bez zastosowania odpowiednich urządzeń grzewczych. Coraz więcej zakładów pracy decyduje się na wykorzystanie efektywnych i praktycznych rozwiązań podłogowych. Które z nich można wykorzystać w biurach, open office’ach lub innych pomieszczeniach firmowych? O tym napiszemy w dalszej części tekstu.
Ogrzewanie w miejscu pracy – sposób na komfort, sposób na bezpieczeństwo
Nie da się mówić o komforcie i bezpieczeństwie w miejscu pracy, jeśli nie wspomni się o ogrzewaniu. Warunki termiczne w rozmaitych miejscach pracy precyzyjnie określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej, które podaje, jak musi być zorganizowana przestrzeń do pracy, by spełniała restrykcyjne normy. Dotyczy to oczywiście również ogrzewania.
Najlepiej, by w biurach temperatura utrzymywała się na poziomie między 18 a 22 stopnie. Zdecydowanie nie może ona jednak spadać poniżej 18 stopni Celsjusza. Nie powinna również przekraczać 30 stopni. W przypadku pracowników małoletnich jest to w ogóle górna granica, w której mogą oni wykonywać swoje obowiązki. Poza tym, dla wszystkich pracowników, jeśli temperatura w biurze przekroczy 25 stopni, pracodawca musi zapewnić dostęp do napojów.
Temperatura w innych pomieszczeniach w miejscu pracy
A jaka temperatura powinna panować w pozostałych przestrzeniach biurowych? W salach konferencyjnych, ze względu na wykonywanie w nich lekkiej pracy fizycznej, warunki powinny być takie, jak w standardowych open office’ach i biurach.
Nieco inna temperatura powinna natomiast panować w szatniach pracowniczych i łazienkach lub innych pomieszczeniach gospodarczych. W przepisach pojawia się informacja, że temperatura w takich strefach powinna być nieco wyższa, najlepiej na poziomie 22-24 stopnie Celsjusza.
Różne systemy grzewcze do różnych pomieszczeń
Aby utrzymać optymalną temperaturę w biurach, nie można się obyć bez urządzeń grzewczych. Muszą mieć one odpowiednią moc oraz być jak najlepiej dopasowane do konkretnego wnętrza (jego wielkości, kształtu i zastosowanej termoizolacji). Pamiętajmy, że ogrzewanie do biur musi pozwalać na precyzyjną regulację, by spełnić przepisy BHP.
Jakie zatem możliwości się wykorzystuje? Często w biurach montuje się ogrzewanie z centralnym piecem i systemem grzejników w każdym pomieszczeniu. Urządzenia tego typu są stosunkowo tanie oraz pozwalają szybko i skutecznie ogrzać większość pomieszczeń. Niekiedy oprócz nich używa się grzejników mobilnych, które mogą służyć jako główne ogrzewanie w małych biurach lub jako rozwiązanie wspierające główny system.
A czy w biurach warto stosować ogrzewanie podłogowe?
Kiedy warto postawić na ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe już od kilku lat chętnie stosuje się w domach prywatnych. Ostatnimi czasy zaczęły również trafiać do przestrzeni biurowych. Kiedy najlepiej na nie postawić?
Przede wszystkim to sposób na zapewnienie idealnego rozkładu temperatur, co przekłada się na lepszą koncentrację. A to w codziennej pracy ma niebagatelne znaczenie. W całym pomieszczeniu panuje dokładnie taka sama temperatura, nie tworzą się strefy gorąca ani chłodu.
Ogrzewanie powierzchniowe sprawdza się zwłaszcza w niewielkich biurach, w których chce się przez dłuższy czas utrzymywać stałą temperaturę. Najchętniej montuje się je w częściach socjalnych (łazienkach, szatniach lub kuchniach), które wymagają szczególnych warunków cieplnych. Niektóre nowoczesne rozwiązania powierzchniowe sprawdzają się jednak równie dobrze nawet w przestronnych salach konferencyjnych.
Różne rodzaje ogrzewania podłogowego do biur
Jakie rozwiązania powierzchniowe bywają montowane w biurach? Do najczęściej wykorzystywanych typów ogrzewania podłogowego zalicza się ogrzewanie wodne oraz rozwiązania elektryczne (folie lub maty grzewcze). W pierwszym przypadku trzeba oczywiście zadbać o całą instalację z pompą wodną. W drugim wystarczy wpiąć ogrzewanie do lokalnej instalacji elektrycznej.
Takie opcje grzewcze sprawdzają się zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach z dobrą termoizolacją. Do większych przestrzeni znacznie lepiej nadaje się ogrzewanie dywanowe. Co to takiego? Składa się ono z siatki grzewczej i wykładziny. Chętnie stosuje się je w salach konferencyjnych, by skutecznie ogrzać nawet duże przestrzenie, gwarantując optymalny komfort cieplny i korzystne rozłożenie temperatur, tak charakterystyczne też dla wszystkich rodzajów ogrzewania podłogowego.
Ogrzewanie podłogowe – komfort cieplny w biurze
Ogrzewanie podłogowe coraz częściej trafia do biur i innych miejsc pracy, zapewniając w nich optymalny komfort cieplny. Można stawiać na standardowe rozwiązania lub wybrać dedykowane produkty, stworzone z myślą o przestronnych salach biurowych i konferencyjnych. Dzięki temu w każdym wnętrzu firmowym zawsze będą panować optymalne warunki do realizacji codziennych zadań zawodowych.
***
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogrzewania do biura? Wejdź na stronę Econovli i poznaj najnowsze ciekawostki z branży grzewczej.