Outsourcing to popularna wśród firm metoda polegająca na zleceniu wykonania usługi bądź produkcji osobie zewnętrznej. Dzięki temu przedsiębiorstwa mogą się skupić na swoich podstawowych działaniach, a także zmniejszyć koszty. Jednak czy outsourcing jest w pełni skuteczny?
Czym jest Outsourcing? Definicja pojęcia
Outsourcing często jest mylony z działaniami, które mają na celu obniżenie kosztów. Jednak to nie do końca prawda. Outsourcing to przede wszystkim przeniesienie części lub całości procesów biznesowych na zewnątrz firmy. Celem outsourcingu jest skupienie się na tych działaniach, które są kluczowe dla firmy i oddanie reszty innym podmiotom.
Outsourcing może dotyczyć wielu obszarów działalności firmy. Najpopularniejsze formy outsourcingu to:
– outsourcing księgowy,
– outsourcing IT,
– outsourcing call center.
Warto jednak pamiętać, że decyzja o podjęciu outsourcingu powinna być poprzedzona dokładną analizą potrzeb i oczekiwań firmy. Outsourcing nie jest rozwiązaniem problemów, a jedynie narzędziem, które może je rozwiązać.
W jakich dziedzinach stosuje się outsourcing?
Outsourcing może być stosowany w różnych dziedzinach, takich jak produkcja, logistyka, księgowość, marketing i sprzedaż. Outsourcing jest popularny wśród małych i średnich firm, ponieważ pozwala im skupić się na swoich głównych działaniach i zmniejszyć koszty. Firmy outsourcingowe oferują szeroki zakres usług i mogą dostosować się do potrzeb każdego klienta.
Outsourcing jest stosowany głównie w branżach, w których istnieje duża konkurencja oraz gdzie istotne są czynniki takie jak cena, jakość i terminowość. Firmy outsourcingowe mają duże doświadczenie w tych dziedzinach i mogą zapewnić lepsze rezultaty niż firmy, które samodzielnie prowadzą te procesy. Outsourcing może być stosowany we wszystkich gałęziach przemysłu, ale najpopularniejsze są branże takie jak produkcja elektroniki, produkcja mebli, oprogramowanie i usługi IT oraz call center.
Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing?
Zlecając firmie zewnętrznej wykonanie określonej pracy, np. księgowości czy obsługi informatycznej, przedsiębiorca może skupić się na tym, co jest dla niego najważniejsze – na prowadzeniu biznesu. Nie musi się martwić o to, że ktoś nieobecny będzie miał problemy ze zrozumieniem jego instrukcji czy też że firma nie posiada odpowiednich narzędzi do wykonania danej pracy. Firmy outsourcingowe maja doświadczenie w wielu branżach i są w stanie poradzić sobie z każdym problemem. Ponadto ich pracownicy są dobrze wyszkoleni i maja odpowiednie narzędzia do swojej pracy. Co więcej, firmy outsourcingowe oferują elastyczne warunki współpracy – można ustalić np. cenę usługi lub liczbę godzin pracy tygodniowo.
Dzięki temu można dopasować ofertę do swoich potrzeb i budżetu. Outsourcing to także oszczędności – firma outsourcingowa może korzystać ze swoich rabatów u dostawców usług czy też materiałów. Ponadto, decydując się na outsourcing, unikamy kosztów związanych z zatrudnieniem nowych pracowników (rekrutacja, szkolenia) oraz kosztów ich utrzymania (płaca, świadczenia). Outsourcing to także gwarancja jakości – firma outsourcingowa ma interes w tym, aby świadczone przez nią usługi były na jak najwyższym poziomie. Dlatego też zatrudniają ona tylko doświadczonych pracowników i stosują się do określonych standardów. Ponadto, firmy outsourcingowe często posiadają certyfikaty jakości, które gwarantują wysoki poziom świadczonych przez nie usług. Podsumowując, decydując się na outsourcing możemy liczyć na oszczędności czasu i pieniędzy, elastyczne warunki współpracy oraz gwarancję jakości.