Zawieranie transakcji nieodzownie wiąże się z posiadaniem odpowiedniego środka płatności. Czym w zasadzie są Blockchain oraz Kryptowaluty i czemu rozgrzewają one do czerwoności największe ekonomiczne głowy? Jest to tekst o charakterze edukacyjnym.
Sprawdź również: Dogecoin kurs – czyli jak sobie radzi ulubiona kryptowaluta Elona Muska?
Kryptowaluta – co warto o niej wiedzieć?
Jeszcze do niedawna środkami płatności były jedynie pieniądze oraz kruszce i metale szlachetne. Dziś, wraz z rozwojem systemów informatycznych, coraz bardziej popularna staje się wirtualna waluta – kryptowaluta. Bitcoin oraz inne popularne kryptowaluty są obecnie traktowane jako pełnoprawne klasy aktywów w portfelach inwestycyjnych. Bitcoin wprowadzony został w 2009 roku. Co istotne, żadna instytucja nie sprawuje kontroli nad tą kryptowalutą. Oznacza to, że w przypadku kryptowalut prawo własności nie zależy od banków czy też rządu.
Zmienność ceny Bitcoina jest na rekordowo niskim poziomie od siedemnastu miesięcy. Wzloty i upadki tej kryptowaluty to gorący temat ekonomicznej prasy. Co prawda kryptowalutowy boom z końca ubiegłego roku, uspokoił się. Wartość kryptowalut zmienia się w tempie, które niespotykane jest przy tradycyjnych walutach.
Istotne jest poznanie podstawowych zasad rządzących kryptowalutami, po czasie z pewnością zrozumiemy o co dokładnie chodzi. Wahania kursu kryptowalut oraz liczne pytania, zaowocowały w gorące dyskusje, szczególnie obleganymi miejscami jest forum biznesowe oraz portale społecznościowe. Czasami musimy przeczytać kilka specjalistycznych dyskusji na forum, porozmawiać z osobami znającymi się na rynku kryptowalut, aby zrozumieć dokładne istotę kryptowalut. Wielu użytkowników forum, dla których finanse to „chleb powszedni” uważają, że kryptowaluty to kolejna ewolucja pieniądza. W naszym kraju pojawia się coraz więcej automatów do sprzedaży lub też kupna kryptowalut. Działają one na podobnej zasadzie co standardowe bankomaty do wypłaty/wpłaty pieniędzy, z jedną różnicą. Nie otrzymujemy kryptowaluty do ręki, tylko trafia ona do blockchain, a właściciel otrzymuje dostęp do prywatnego klucza w postaci wydruku.
Czym jest Blockchain?
Jest to system, który może zmienić oblicze wielu branż. W przyszłości może mieć on nietypowe zastosowanie na całym świecie. W Polsce pojęcie to jest o wiele mniej znane niż kryptowaluty, o czym świadczyć mogą artykuły dostępne na ten temat w sieci, możemy policzyć je praktycznie na palcach jednej ręki. Z kolei w obcych językach, szczególnie anglojęzycznych artykułów nie brakuje.
Jest to rozproszona baza danych w modelu open source w sieci internetowej o architekturze peer-to-peer (P2P) bez centralnych komputerów i niemająca miejsca przechowywania danych, służąca do księgowania poszczególnych transakcji, płatności lub zapisów księgowych. W chwili obecnej Blockchain jest wykorzystywany do obsługi różnych transakcji, na przykład: handel, rynek energii elektrycznej czy też walut.
Szacuje się, że do złamania sieci blockchain potrzebna jest moc obliczeniowa równa połowie Internetu. Jest to zatem z pewnością, jedna z najbezpieczniejszych form przechowywania danych.
Źródła:
- Mastering Bitcoin: Unlocking Digital Cryptocurrencies – Andreas M. Antonopoulos
- Blockchain Basics: A Non-Technical Introduction in 25 Steps – Daniel Drescher
- Blockchain Revolution: How the Technology Behind Bitcoin Is Changing Money, Business, and the World – Don Tapscott, Alex Tapscott
- The Bitcoin Standard: The Decentralized Alternative to Central Banking – Saifedean Ammous
- Cryptocurrency: How Bitcoin and Digital Currencies Work – Antony Lewis