Decyzja o prowadzeniu własnej firmy to bardzo poważna sprawa. Przede wszystkim należy przemyśleć kwestie finansowe. Na szczęście istnieje kilka możliwości na uzyskanie środków na start. Sprawdź co polecają niezależni doradcy finansowi z Warszawy.
Dotacja z Urzędu Pracy
Uzyskanie dotacji z UP jest zdecydowanie najprostszą i najszybszą metodą. Istnieje kilka warunków, jednak głównym z nich jest posiadanie statusu osoby bezrobotnej. Środki z UP są bezzwrotne, a ich wartość to nawet sześciokrotność minimalnego wynagrodzenia. Zdecydowanie jest to najlepsza opcja na start. Urząd Pracy bierze pod uwagę biznes plan, a także posiadanie środków własnych, lokalu oraz koncepcję rozwoju firmy przedstawioną przez młodego przedsiębiorcę.
Dotacja PFR
Polski Fundusz Rozwoju wspiera głównie startupy, czyli firmy innowacyjne i nastawione na sukces. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z preferencyjnych pożyczek, Platformy Technologii Sukcesu oraz ze szkoleń i akcji „Fundusze na Start”, która pozwala na uzyskanie pożyczki aż do 210 tysięcy złotych. Fundusze z PFR są kierowane nie tylko do bezrobotnych ale także do absolwentów i studentów.
Pożyczki z UE
Pożyczki z Unii Europejskiej kierowane są do różnych grup wiekowych. Przede wszystkim programy koncentrują się na młodych osobach, do 30 roku życia, oraz na tych, którzy ukończyli 50 rok życia. Pożyczki kierowane są do tych, którzy są bierni zawodowo lub mieszkają w rejonach słabo rozwiniętych. Wysokość dotacji z UE wynosi około 40 tysięcy złotych, jednak należy pamiętać o tym, że w przypadku tych programów wymagany jest wkład własny od 15% do nawet 50% kwoty pożyczki.
Polscy przedsiębiorcy mają sporo możliwości uzyskania środków finansowych ze strony państwa. Aktywizacja ludzi młodych, bezrobotnych, biernych zawodowo, czy pracujących w szarej strefie ma duże znaczenie dla gospodarki, dlatego pojawia się coraz więcej programów dofinansowań i pożyczek.
Więcej na temat dofinansowania własnej działalności gospodarczej znajdziesz na Bif24.pl