Założenie firmy, a konkretniej jej odpowiednie prowadzenie jest sporym wyzwaniem dla nowego przedsiębiorcy. Zanim zarejestrujesz swoją firmę w urzędzie, dobrze się przygotuj. Poniżej znajdziesz porady doradców finansowych „od A do Z”, które aktualne są na 2021 rok.
Zakładamy firmę – prawo, podatki, ZUS
Założenie działalności gospodarczej odbywa się w kilku krokach. Pomimo, że w Polsce wprowadzane są powoli coraz to nowsze udogodnienia dla nowych przedsiębiorców, to nadal należy przejść przez pewien proces. Nadal duża część osób, boi się tego procesu, przez co całkowicie rezygnuje z założenia działalności. Obecnie firmę zarejestrujesz w kilka minut, za pośrednictwem Internetu, nie wychodząc nawet z domu. Należy jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których niezbędna będzie wizyta w urzędzie czy też siedzibie ZUS.
Założenie działalności będzie dla Ciebie bardzo proste, gdy przed zarejestrowaniem rozważysz kilka kwestii, które omawiamy poniżej.
Decyzje podjęte na początku prowadzenia działalności mogą mieć długoterminowe oraz daleko idące skutki.
W tym artykule nie będziemy omawiali tak podstawowych kwestii jak sporządzenie biznes planu, kapitał początkowy oraz pomysł na podbicie świata. Zajmiemy się kwestiami prawnymi, podatkowymi oraz składkami ZUS.
Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniej formy prawnej. Obecnie do wyboru mamy:
- jednoosobową działalność gospodarczą,
- spółka
Kolejny krok to wybór formy opodatkowania, tutaj z kolei mamy do wyboru:
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
- kartę podatkową,
- podatek liniowy,
- podatek według skali.
Kolejną kwestią jest określenie przedmiotu działalności gospodarczej zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności. Pamiętaj, że niektóre z rodzajów działalności można prowadzić tylko i wyłącznie po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń.
Aby zarejestrować firmę należy złożyć wniosek CEIDG-1 podając w nim nasze dane oraz dane firmy. Możemy w tym celu wejść na stronę firma.gov.pl i podążając za instrukcją, wypełnić formularz.
Oprócz powyższych aspektów, osoba samozatrudniona musi zgłosić się do ubezpieczenia zdrowotnego oraz ubezpieczeń społecznych.
Skąd czerpać wiedzę o biznesie?
Z licznych badań wynika, że nawet co trzeci przedsiębiorca, który dokonał zamknięcia działalności, wiąże swoje niepowodzenie z niewystarczającą wiedzą zarówno z zakresu prawnego, jak i podatkowego. Wybierz źródła, które najbardziej będą odpowiadały Twoim wymaganiom, może to być zarówno wartościowe forum biznesowe, jak i fachowy blog. Wartościowe forum to co prawda obecnie rzadkość, ale istnieją fora, które dostarczają wiedzę na bardzo wysokim poziomie. Finanse, prawo oraz podatki, to podstawowa wiedzą, którą chociaż w zakresie podstawowym powinien opanować każdy przedsiębiorca, który liczy na sukces!
Zakładanie firmy w Polsce, z rok na rok staje się coraz prostsze. Założenie działalności gospodarczej nie jest obecnie trudne, ale warto przemyśleć najważniejsze kwestie już na etapie jej zakładania.