Jednym ze skutecznych sposobów na wyjście z zadłużenia i odbudowanie płynności finansowej może być konsolidacja długów. W artykule wyjaśnimy, na czym polega i kto może skorzystać z takiego rozwiązania.
Z powodu wysokiej inflacji i historycznie wysokich stóp procentowych coraz więcej gospodarstw domowych ma realne problemy z płynnością finansową. Nierzadko zdarza się, że Polacy muszą decydować, które rachunki zapłacą w pierwszej kolejności, a które muszą poczekać na bliżej nieokreśloną przyszłość. Skutecznym sposobem na wyjście z zadłużenia może być konsolidacja pożyczek i kredytów. Na czym polega w praktyce?
Czym jest konsolidacja długów?
Konsolidacja długów polega na spłacie aktualnie posiadanych zobowiązań względem banków, spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych czy pozabankowych instytucji finansowych i zastąpienie ich jedną pożyczką z niższą niż suma poprzednich ratą. Pożyczka konsolidacyjna, bo o niej właśnie mowa, pozwala więc wygenerować odczuwalne dla portfela oszczędności, poprawić finansową płynność i znacząco zminimalizować stres towarzyszący nadmiernemu zakredytowaniu. Obniżenie miesięcznej raty odbywa się z reguły poprzez wydłużenie okresu spłaty, czasem także poprzez obniżenie oprocentowania. Nawet jeśli całościowy kosz towarzyszący zaciągnięciu zobowiązania będzie nieco wyższy niż suma kosztów aktualnie spłacanych pożyczek, nie warto rezygnować z konsolidacji. Takie rozwiązanie pozwala bowiem uniknąć dotkliwych konsekwencji nieterminowej spłaty rat – windykacji, pogorszenia historii kredytowej w BIK-u czy – w ekstremalnych przypadkach – wypowiedzenia umowy kredytowej. Warto też pamiętać, że pożyczkę konsolidacyjną można spłacić wcześniej. Jeśli Twoja sytuacja finansowa się poprawi, nic nie stanie na przeszkodzie, abyś spłacił zobowiązanie przed terminem lub nadpłacał raty. W ten sposób obniżysz wysokość kosztów dodatkowych.
Pożyczka dla zadłużonych? Tak, ale…
Pożyczka konsolidacyjna, często określana pożyczką dla zadłużonych, pozwala pozbyć się wyłącznie długów w bankach, spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych czy pozabankowych instytucjach pożyczkowych. Przedmiotem konsolidacji mogą być więc wyłącznie pożyczki i kredyty – np. ratalne, samochodowe, gotówkowe oraz zadłużenie na kartach kredytowych czy debetowych. Taki produkt nie sprawdzi się więc w sytuacji, jeśli chcesz spłacić długi względem instytucji podatkowej, innej osoby fizycznej czy wspólnoty mieszkaniowej.
Warto wspomnieć tutaj jeszcze o jednej kluczowej kwestii – aby otrzymać pożyczkę konsolidacyjną, kredytobiorca musi posiadać dobrą historię kredytową w BIK-u. Jeśli w przeszłości nie spłacał rat kredytów i pożyczek w terminie, może się okazać, że decyzja kredytodawcy będzie negatywna. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby sięgnąć po konsolidację w momencie, kiedy wysokie raty doskwierają coraz bardziej, ale wciąż spłacasz je w terminie.
Jak znaleźć najlepszą pożyczkę konsolidacyjną?
Pożyczka konsolidacyjna jest popularnym produktem dostępnym w wielu instytucjach finansowych. Aby znaleźć tę najlepiej dostosowaną do swoich potrzeb, przed złożeniem wniosku pożyczkowego warto dokładnie porównać dostępne na rynku propozycje, zwracając uwagę przede wszystkim na:
- Ich wyznacznikiem nie powinno być jednak oprocentowanie, lecz wskaźnik RRSO– rzeczywista roczna stopa oprocentowania zobowiązania. RRSO zawiera w sobie bowiem wszystkie koszty towarzyszące pożyczeniu pieniędzy i najlepiej wskazuje, ile zapłacisz za pożyczkę w skali roku;
- dostępne kwoty. Maksymalne kwoty pożyczek konsolidacyjnych wynoszą z reguły od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Jeśli wiesz już, jakie zobowiązania chcesz skonsolidować, sprawdź, który pożyczkodawca pożyczy Ci tyle pieniędzy, ile potrzebujesz;
- tempo wydania decyzji kredytowej. Szybsza decyzja to szybsza spłata aktualnych zobowiązań;
- dodatkowe udogodnienia, np. możliwość złożenia wniosku pożyczkowego przez internet czy możliwość odroczenia spłaty pierwszej raty o kilkadziesiąt dni.
Pożyczka konsolidacyjna to produkt finansowy, który pomoże Ci pokonać zadłużenie, odzyskać finansową stabilność i pewność siebie. Aby przyniosła realne korzyści i jak najmniej obciążyła portfel, przed złożeniem wniosku pożyczkowego koniecznie porównaj parametry dostępnych na rynku produktów, wybierając ten, który najlepiej spełni Twoje potrzeby.
Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.
Źródło:
https://www.bankier.pl/smart/kredyt-konsolidacyjny-co-to-jest-rodzaje-i-warunki