Rosnąca popularność ETF-ów w Polsce sprawia, że wiele osób zastanawia się nad tym, czym są i jak działają tego typu fundusze. Jak brzmi odpowiedź? Co wpływa na popularność ETF-ów w naszym kraju? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym są i jak działają ETF-y?
ETF-y (z ang. Exchange Traded Fund) to specjalny rodzaj funduszy inwestycyjnych, które są notowane na giełdzie. W efekcie ich cechą charakterystyczną jest nie tylko bieżąca wycena, ale również wysoka płynność. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że na tym nie kończą się różnice pomiędzy ETF-ami, a tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi, ponieważ odmienny jest również cel działania obu typów funduszy. ETF-y naśladują bowiem wiernie konkretny instrument bazowy, a zwykłe fundusze inwestycyjne dążą do maksymalizacji zysków, czyli starają się pokonać rynek. Co może być instrumentem bazowym w przypadku ETF-ów? Otóż, warto mieć świadomość, że istnieje wiele możliwości, co wynika z faktu, że fundusze te mogą opierać się nie tylko na indeksach giełdowych, ale również koszykach akcji, surowcach, walutach, czy obligacjach. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się również ETF-y oparte na kryptowalutach, które pozwalają inwestować na tym rynku bez bezpośredniego zakupu kryptowalut. W jaki sposób w rzeczywistości działają ETF-y? Otóż, warto wiedzieć, że składają się one z akcji dokładnie tych samych spółek, które wchodzą w skład danego indeksu giełdowego. W efekcie każda zmiana jego wartości skutkuje taką samą zmianą wartości jednostek uczestnictwa ETF-u.
Jak inwestować w ETF-y?
Popularność ETF w Polsce systematycznie rośnie, co sprawia, że wiele osób zastanawia się nad tym, jak zacząć inwestować w tego typu fundusze. W związku z tym należy wiedzieć, że warunkiem koniecznym jest w tym przypadku posiadanie konta maklerskiego, które umożliwi zakup i przechowywanie posiadanych jednostek uczestnictwa ETF-ów. Istotny staje się zatem wybór odpowiedniego brokera, co wynika z faktu, że oferty poszczególnych podmiotów znacznie się od siebie różnią.
Z czego wynika rosnąca popularność ETF-ów w Polsce?
Jak już wspomniano popularność ETF-ów w Polsce systematycznie rośnie. Z czego to wynika? Przede wszystkim z licznych zalet tego typu funduszy, wśród których należy wymienić przede wszystkim możliwość osiągania stabilnych zysków w długoterminowej perspektywie. Wynika to z faktu, że indeksy giełdowe w perspektywie wieloletniej z reguły rosną, co przekłada się również na wzrost wartości jednostek uczestnictwa ETF-ów. Na popularność tego typu funduszy wpływa także ich dostępność, która sprawia, że w ETF-y może inwestować praktycznie każdy. Co więcej, tego typu inwestycje nie wymagają ciągłego śledzenia notowań giełdowych.
Podsumowując należy stwierdzić, że rosnąca popularność ETF-ów jest efektem wielu czynników. Zalety tego typu funduszy sprawiają bowiem, że kupuje je coraz więcej osób.
Powyższy artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Wszelkie informacje oraz dane i opracowania zawarte w serwisie bif24.pl mają charakter informacyjny lub statystyczny. Nie mogą być zatem traktowane jako zachęta do dokonania wybranej decyzji inwestycyjnej. Nie mogą być również traktowane jako porada inwestycyjna oraz zobowiązująca ocena rynku inwestycyjnego lub żadnego innego instrumentu finansowego. Wszelkie decyzje inwestycyjne podejmowane przez użytkownika portalu bif24.pl są podejmowane na własne ryzyko i odpowiedzialność użytkownika. Zawarte w serwisie informacje nie stanowią rekomendacji i doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).