Każde przedsiębiorstwo, które chce efektywnie funkcjonować i utrzymać swoją rentowność, powinno sukcesywnie się rozwijać i modernizować. Sposobem na realizację tego celu jest m.in. zakup nowoczesnych maszyn i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Tego rodzaju przedsięwzięcia pochłaniają ogromne fundusze, w związku z czym wiele firm z góry zakłada, że inwestycje w maszyny są poza ich zasięgiem – jednak czy na pewno? Rozwiązaniem dla przedsiębiorców posiadających ugruntowany pomysł na rozwój prowadzonej działalności okazują się programy unijne, w tym szczególnie dofinansowanie na zakup maszyn. Sprawdź, jakie możliwości mają w tym zakresie polscy przedsiębiorcy!
Dofinansowanie na zakup maszyn – dostępne rodzaje wsparcia unijnego
Dofinansowanie na zakup maszyn to kwestia, którą powinni zainteresować się zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i bardziej doświadczeni właściciele firm, którzy mają przemyślaną koncepcję na modernizacje ich dotychczasowej działalności. Dlaczego? Przede wszystkim warto zdawać sobie sprawę z tego, że poziom innowacyjności firmy stanowi dziś jeden z najważniejszych czynników decydujących o konkurencyjności biznesu na współczesnym, coraz bardziej wymagającym rynku. Jeśli przedsiębiorstwo chce więc skutecznie na nim konkurować i osiągać przewagę, musi inwestować w nowoczesne rozwiązania. Dofinansowania na zakup maszyn otwierają przed rodzimymi przedsiębiorcami szerokie możliwości w tym zakresie.
Kredyt Technologiczny
Nowa perspektywa unijna na lata 2021-2027 przewiduje wsparcie finansowe w ramach Kredytu Technologicznego, który jest kontynuacją programu “Kredyt na innowacje technologiczne” znanego z poprzedniej edycji. Głównym celem konkursu podobnie jest dofinansowanie na rzecz zwiększania konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw poprzez wprowadzanie na rynek nowych lub znacząco udoskonalonych produktów, procesów bądź usług.
Podstawą programu jest premia technologiczna – wsparcie publiczne stanowi w tym przypadku refundację części kapitałowej kredytu technologicznego, który jest udzielany w celu pokrycia kosztów kwalifikowanych poniesionych przez beneficjenta na realizację projektu. Wśród możliwych wydatków uwzględnia się zakup środków trwałych, w tym m.in. maszyn, urządzeń oraz narzędzi.
Kredyt Ekologiczny
Kolejnym instrumentem finansowym dostępnym dla przedsiębiorców w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) jest Kredyt Ekologiczny. Środki unijne są w tym przypadku wydatkowane na projekty przyczyniające się do wzrostu efektywności energetycznej w polskich firmach. Uwzględnia się tu zatem działania takie jak m.in. zakup ekologicznych urządzeń, wymiana źródeł ciepła czy inwestycje w odnawialne źródła energii. Istotnym warunkiem programu pozostaje natomiast fakt, że realizowane w jego ramach przedsięwzięcia muszą finalnie przyczynić się do poprawy efektywności ekologicznej przedsiębiorstwa co najmniej o 30%. Podstawę do oceny stanowi profesjonalny audyt efektywności energetycznej.
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji
Fundusz Sprawiedliwej Transformacji daje polskim przedsiębiorcom możliwość pozyskania bezzwrotnych dotacji unijnych na rzecz projektów związanych z zakupem maszyn i urządzeń, a także działań zmierzających do większej automatyzacji, robotyzacji oraz cyfryzacji. Dofinansowanie z tego programu dostępne jest dla firm prowadzących działalność na terenie regionów węglowych, a zatem w określonych obszarach województwa śląskiego, dolnośląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego oraz łódzkiego.