MLM to popularna forma marketingu, która posiada swoich zwolenników, jak i przeciwników. Czy MLM może być korzystny zarówno dla firm, jak i dystrybutorów? Ile można na tym zarobić i jak wygląda tak naprawdę praca w MLM? Na co uważać, aby nie dać się oszukać? Sprawdźmy!
MLM co to jest?
MLM „Multi Level Marketing”, to marketing sieciowy znany też, jako marketing wielopoziomowy. Jest to system dystrybucji produktów oraz usług, który polega na sprzedaży bezpośredniej za pośrednictwem niezależnych handlowców. Działają oni między producentem lub dostawcą usług a ich nabywcami. W praktyce jest to po prostu polecanie innym osobom, produktu z którego jesteśmy zadowoleni, a z którego zakupu poprzez nasze polecenie, otrzymujemy prowizję. Osoby zajmujące się tzw. marketingiem sieciowym MLM nie są bezpośrednio zatrudnione przez firmę, ale otrzymują prowizję za pozyskanie klienta, który zakupi rekomendowany towar.
Dla kogo praca w MLM?
Praca w strukturze MLM nie jest dla każdego – bez wątpienia predyspozycje osobiste, komunikacja i charyzma będą tutaj kluczowe. Jednak jest to dobra praca dla studentów, którzy chcą poznać podstawy marketingu i zarobić dodatkowe pieniądze. O wysokości zarobków napiszemy w późniejszej części artykułu. Ta forma pracy jest często preferowana przez kobiety, które nie są aktywne zawodowo, ale chcą dorobić do domowego budżetu, mają więcej czasu i możliwości aby szukać kanałów dystrybucji. Mimo to MLM jest możliwy dla wszystkich bez względu na płeć, wiek, wykształcenie i inne formy zatrudnienia. Jednak należy pamiętać, że taka praca, choć często reklamowana jest, jako: „pracuj kilka godzin w tygodniu i podnieś swój status finansowy”, tak naprawdę wymaga od nas znacznie więcej. Aby dotrzeć do klientów, potrzeba czasu i zaangażowania. Łatwo też stracić klientów przez niewłaściwe do nich podejście i agresywne promowanie produktu, rozmaitym spamem w mediach społecznościowych.
Sprawdź także: Inwestycja w postaci pozycjonowania a Agencja SEO!
Marketing wielopoziomowy – jak zacząć pracę?
Jak zatem wygląda proces rekrutacji i działalności w strukturze MLM?
- Rozpoczynasz współpracę z firmą MLM – znajdujesz ogłoszenie w Internecie. Trudności w znalezieniu ogłoszeń raczej nie będziesz mieć.
- Firma przekazuje Tobie swój produkt, który Ty polecasz dalej, za co dostajesz prowizję ze sprzedaży.
- Zapraszasz do współpracy inne osoby, które tak jak Ty sprzedają produkty – dzięki temu tworzysz sieć sprzedaży i otrzymujesz procent od sprzedaży prowadzonej przez zrekrutowanych przez Ciebie członków.
- Każdy z członków Twojej sieci rekrutuje inne osoby, a to sprawia, że zwiększa się ich dochód, co ma wpływ również na Twoje zarobki.
Jest to więc efekt kuli śnieżnej, im więcej osób znajduje się w Twojej sieci i poleca produkty – tym więcej możesz zarobić.
MLM a piramida finansowa
Niektórzy twierdzą, że MLM, a piramida finansowa to jedno i to samo. Wcale tak nie jest – a jeśli firma MLM działa jak piramida finansowa, to należy z niej szybko zrezygnować. Dlaczego? Jak działa piramida finansowa? W piramidzie finansowej, prowizje członków sieci pochodzą głównie z wpłat kolejnych rekrutowanych do sieci osób, podczas gdy w MLM są to marże od obrotu towarami lub usługami. Ponadto za przystąpienie do MLM osoba zrekrutowana nie ponosi opłaty za członkostwo, co jest znaczącą różnicą. W piramidzie finansowej realny zarobek może mieć ta osoba, która jest na szczycie, natomiast w MLM członkowie sieci mają wpływ na swoje zarobki poprzez rekrutowanie innych, ale również samodzielną sprzedaż produktów, dzięki którym mają prowizje.
MLM zarobki
Zastanawiasz się, ile można zarobić w MLM? To zależy od Twojego zaangażowania. Średnia prowizja, jaką oferują firmy MLM to 20%. Optymalnie w ciągu miesiąca bez większej trudności można zarobić ponad 2000 – 2400 zł. Ponadto, gdy zaprosisz do grupy pięciu znajomych, którzy zrekrutują kolejne pięć osób, a Twoja prowizja z dochodu biernego wynosi 6-8%, możesz w ciągu miesiąca zarobić nawet ponad 5000 zł. Jednak, aby osiągnąć taką kwotę, trzeba, czasu, praktyki, umiejętności i wytrwałości.
Marketing wielopoziomowy na co zwrócić uwagę?
Rozpoczynając pracę z firmą, która zajmuje się MLM, należy zwrócić uwagę na warunki umowy, a także informacje o konieczności wkładu własnego, czy wykupienie szkolenia za kilkanaście tysięcy złotych. Samo to brzmi już trochę podejrzanie i takie firmy warto omijać szerokim łukiem. Ponadto, samemu postaraj się porównać oferty, a z pewnością zauważysz która z firm może iść w stronę nielegalnej piramidy finansowej. Sama praca w strukturze MLM jest całkowicie legalna i możesz na niej zarobić – ale nie od razu. Być może podczas rekrutacji, usłyszysz, że w krótkim czasie zmienisz swój status finansowy, ale jednak należy pamiętać, że ten czas zależny jest od naszego zaangażowania.
MLM zalety
Bez wątpienia mlm ma liczne zalety, oto jedne z nich:
- brak ograniczeń terytorialnych – możesz pracować gdzie i kiedy chcesz oraz dzięki możliwości pracy online, docierać do nieskończonego kręgu potencjalnych klientów,
- darmowy dostęp do wiedzy i materiałów szkoleniowych – prawdziwe firmy MLM nie będą kazać Tobie zapłacić kilku czy kilkunastu tysięcy złotych za dostęp do materiałów szkoleniowych. Darmowe szkolenie, które poszerzy Twoją wiedzę z zakresu marketingu sieciowego, to bez wątpienia cenna zaleta,
- elastyczny czas pracy – pracujesz, kiedy możesz i kiedy chcesz, ale pamiętaj że Twoje zaangażowanie ma wpływ na Twoje zarobki.
- szansa na regularne zarobki, jeśli Twój klient będzie zadowolony z produktu, który mu oferujesz.
- biznes z niskim kapitałem – nie potrzebujesz biura, ani magazynu.
- zarobki zależne od Twojego zaangażowania.
Marketing wielopoziomowy wady
Jak wszystko również MLM ma wady, a jest to m.in.:
- zła sława MLM – niestety dla wielu osób MLM to piramida finansowa, nachalni sprzedawcy którzy zamiast zachęcać zniechęcają do zakupu towaru, jak i samej struktury MLM. Możliwe więc, że początkowo spotka Ciebie odmowa i od razu sukces nie pojawi się – tak jak zakładałeś. A to – prowadzi nas do kolejnej wady.
- oczekiwanie szybkiego zarobku – szybkiego i łatwego zarobku. Niestety jeśli na to liczysz, możesz się rozczarować. MLM to praca jak każda inna, potrzeba więc zaangażowania i wytrwałości – zwłaszcza, że związana jest ze sprzedażą, a to wymaga odpowiednich umiejętności.
- MLM to nie Twój biznes – oczywiście w pewnym sensie Twój, bo masz wpływ na rozwój firmy, jednak mimo wszystko nie jesteś właścicielem danej firmy, choć możesz czuć ogromną swobodę i brak typowego korporacyjnego nacisku, na to co robisz. Mimo to – Ty współpracujesz z tą firmą, warto o tym pamiętać.
MLM to fajny pomysł na pracę – możesz ją potraktować, jako dodatkowy zarobek, ale też w pełni zaangażować się, co może przynieść Tobie dobre pieniądze. Jednak warto pamiętać, że w każdej pracy ważne jest zaangażowanie i to ile czasu jej poświęcimy. Jakkolwiek będą Ciebie kusić rekruterzy – niekoniecznie będzie to tak łatwo i szybko, jakby się chciało. Jeśli jednak masz predyspozycje do pracy w marketingu, warto spróbować.