Umowy o dzieło cieszą się w Polsce sporą popularnością. Czym się charakteryzują i kiedy możliwe jest ich stosowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami? Czy zawsze są korzystne dla obu stron? Oto podstawowe informacje na temat umów o dzieło.
Umowa o dzieło – co to?
Umowa o dzieło jest regulowana przez przepisy Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z art. 672, poprzez jej zawarcie, przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania danego dzieła, a zamawiający ma obowiązek za nie zapłacić. Wykonawca ponosi odpowiedzialność także za jakość pracy. Warto wiedzieć, że takie rozwiązanie powinno być stosowane tylko w określonych przypadkach.
W tego typu umowie główną rolę odgrywa dzieło – może ono być zarówno materialne, jak i niematerialne. Będzie to na przykład wykonanie mebli kuchennych na zamówienie przez stolarza, napisanie aplikacji mobilnej przez programistę czy napisanie artykułu. Najważniejszy jest tu rezultat prac. Więcej informacji znajdziesz na przykład tu:
https://firmove.pl/aktualnosci/biznes/kadry-i-place/umowa-o-dzielo-na-czym-polega.
Jak rozliczać umowę o dzieło?
Umowę o dzieło chętnie wybiera się z uwagi na niskie koszty, z jakimi się wiąże. Wynagrodzenie netto, które trafia na konto wykonawcy, jest wyższe niż w przypadku takich samych kwot na umowę zlecenie czy o pracę. Przy jego obliczaniu należy wziąć pod uwagę koszty uzyskania przychodu (20% lub 50% w przypadku utworów, które są chronione prawami autorskimi), a także podatek dochodowy (12% przy dochodach nieprzekraczających 120 000 zł).
W przypadku kwot niższych niż 200 zł płatnik odprowadza zryczałtowany podatek w wysokości 12%, bez kosztów uzyskania przychodu. Taka umowa nie jest wówczas uwzględniania w PIT-11 i PIT-4R. Takiego dochodu nie obejmuje też ulga dla młodych.
Umowa o dzieło – kiedy jest oskładkowana?
Zawierając umowę o dzieło, nie trzeba płacić składek za ubezpieczenia zdrowotne i społeczne, z jednym wyjątkiem. Jej zawarcie będzie oskładkowane, jeśli pracownik wykonuje umowę o dzieło na rzecz swojego pracodawcy. W przypadku, gdy zatrudniona osoba realizuje pracę na podstawie umowy zlecenia równolegle z tą o dzieło, składek nie trzeba płacić.
Pozostałe formalności dotyczące ZUS-u obejmują też zgłoszenie zawieranych umów o dzieło. Należy to uczynić przy pomocy formularza RUD w ciągu 7 dni od jej podpisania. I tutaj można jednak spotkać wyjątek. Zgłaszanie do ZUS-u nie obowiązuje tych pracodawców, którzy zawierają umowę z własnym pracownikiem lub innym przedsiębiorcą, jeśli zamówiony przedmiot wchodzi w zakres jego działalności.
Umowa o dzieło może różnić się swoją formą, dlatego warto zadbać o to, by podpisany dokument był szczegółowy i zawierał wszystkie niezbędne kwestie, takie jak dane stron, przedmiot umowy, wynagrodzenie i termin dostarczenia dzieła. Pomoże to uniknąć nieporozumień w przyszłości, w tym dotyczących możliwości jego wypowiedzenia. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat umów o dzieło, zerknij np. na https://firmove.pl/.
Artykuł sponsorowany.