Prowadząc własną firmę, często stajemy przed pytaniem, skąd pozyskać kapitał na jej dalszy rozwój. Opcji finansowania działalności jest wiele, jednak najchętniej przedsiębiorcy korzystają z łatwodostępnych kredytów bankowych. Jaki kredyt firmowy wybrać? Jakie są dostępne kredyty dla firm w Polsce? Na co zwrócić uwagę?
Biznes wymaga kapitału
Własna działalność gospodarcza, czy to w formie jednoosobowego przedsiębiorstwa, czy też spółki prawa handlowego lub np. spółki cywilnej, wiąże się z koniecznością zapewnienia jej stałego dostępu do finansowania. Nie chodzi tu już nawet o opłacanie bieżących kosztów prowadzenia firmy, ale także inwestycje i jej stały rozwój, a także utrzymanie płynności finansowej.
Na całym świecie wielu przedsiębiorców wykorzystuje w tym celu zarówno pieniądze pochodzące od inwestorów, udziałowców czy aniołów biznesu, ale także klasycznych i niezwykle łatwo dostępnych kredytów bankowych. A tych na szczęście nie brakuje. Banki prześcigają się bowiem z ofertami adresowanymi do właścicieli firm, jednak nie każdy kredyt będzie odpowiedni do danego przedsięwzięcia. Nie na każdy też firmę będzie po prostu stać. Jakie są rodzaje kredytów firmowych w Polsce? Na jaki się zdecydować? Jaki kredyt firmowy wybrać? Sprawdź, co oferują banki.
Rodzaje kredytów firmowych
W rodzimej bankowości mamy do wyboru cale spektrum kredytów bankowych adresowanych do przedsiębiorców. To, na który z nich zdecyduje się właściciel firmy, nie zależy jednak wyłącznie od niego. Dużą rolę odgrywa tu bowiem przeznaczenie środków.
Do najpopularniejszych kredytów bankowych, z którymi można spotkać się w polskiej bankowości, zaliczyć możemy:
- kredyt inwestycyjny
- kredyt obrotowy
- kredyt pomostowy
- kredyt technologiczny
- kredyt hipoteczny
- kredyt konsolidacyjny
W przypadku większości z nich środki mogą zostać przeznaczone wyłącznie na potrzeby sfinansowania określonego w umowie celu, co stanowi o tym, że są to tzw. kredyty celowe. Tylko w przypadku kredytu obrotowego pieniądze mogą zostać wydane praktycznie na wszystko, co związane z daną działalnością firmy.
Poniżej w kilku słowach opisujemy każdy z wymienionych powyżej kredytów firmowych, jednak trzeba pamiętać, że dwa z nich nie są przeznaczone wyłącznie dla podmiotów gospodarczych, o czym za chwilę.
Kredyt obrotowy dla firmy
Mimo że nie pojawił się, jako pierwszy w liście powyżej, to kredyt obrotowy dla firm jest jednym z najczęściej wykorzystywanych przez przedsiębiorców rodzajów kredytu. Jego popularność wynika z łatwości pozyskania, niskich kosztów, a także tego, że środki mogą zostać przeznaczone praktycznie na każdy cel. Wnioskując o kredyt obrotowy, zwykle nie trzeba przedkładać bankowi żadnego konkretnego celu, o ile jest to kredyt obrotowy w rachunku bieżącym.
W przypadku kredytu obrotowego w rachunku kredytowym zwykle pieniądze mogą zostać przeznaczone wyłącznie na wskazany w umowie cel. Kredyt obrotowy najczęściej przybiera formę kredytu odnawialnego, co oznacza, że spłacany jest każdym wpływem na rachunek firmowy (w przypadku kredytów w rachunku bieżącym). Jest zatem niezwykle podobny do kredytów odnawialnych, z którymi mają do czynienia konsumenci.
Kredyt inwestycyjny
Kredytem inwestycyjnym można sfinansować naprawdę różne projekty biznesowe. Kredyt inwestycyjny jest jednak typowym kredytem celowym, co oznacza, że jest on udzielany wyłącznie na określoną w umowie inwestycję. Aby bank udzielił kredytu inwestycyjnego, niezbędne będzie stworzenie biznesplanu oraz przedłożenie dokumentów finansowych firmy. Ta musi się także wykazać odpowiednią zdolnością kredytową. Bank prześwietli również osoby reprezentujące podmiot. Mogą to być właściciele lub kadra zarządzająca.
Kredyt pomostowy
Ciekawym rodzajem kredytu firmowego jest tzw. kredyt pomostowy. Ten rodzaj kredytu jest udzielany przez banki tym podmiotom, które otrzymały dotację, ale wypłata środków jest uzależniona od ukończenia projektu objętego dofinansowaniem. Po zrealizowaniu celu przedsiębiorca otrzyma zwrot (refundację) poniesionych kosztów kredytu.
Kredyt technologiczny
Kredyt technologiczny jest mocno zbliżony do kredytu pomostowego, jednak udzielany jest wyłącznie na projekty związane z rozwojem nowych technologii. Firma może otrzymać nawet 70 procent zwrotu kredytu, a za dofinansowaniem stoi Bank Gospodarstwa Krajowego.
Kredyt hipoteczny dla firm
Mimo że kredyt hipoteczny kojarzy się zwykle z zakup mieszkania lub domu przez osoby fizyczne, to banki bardzo chętnie udzielają tego typu kredytów właśnie przedsiębiorcom. Kredyt hipoteczny dla firmy można przeznaczyć m.in. na zakup lokalu usługowego, biura czy gruntu. Warto pamiętać, że nieruchomość musi posiadać księgę wieczystą, w której dokonany będzie wpis o ustanowieniu hipoteki. Kredyt hipoteczny dla firm zwykle będzie tańszy, niże kredyt inwestycyjny, jeśli celem firmy jest np. zakup biurowca.
Doradca kredytowy. Czy warto korzystać z pomocy ekspertów?
Kredyt konsolidacyjny dla firmy
Kredyt konsolidacyjny dla firmy pomoże przedsiębiorstwu na obniżenie kosztów innych kredytów. Dzięki zamknięciu zobowiązań w innych bankach jednym kredytem konsolidacyjnym oraz wydłużeniu okresu spłaty firma może zyskać dodatkową zdolność kredytową. Kredyt konsolidacyjny dla firm dostępny jest w większości banków w Polsce, jednak jego udzielenie – podobnie, jak każdego innego – zależne jest od zdolności kredytowej firmy oraz samej polityki banku.
Jaki kredyt dla firmy wybrać?
To, na jaki kredyt firmowy zdecyduje się przedsiębiorca, zależne jest wyłącznie od celu, na który mają być przeznaczone środki. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że każdy z dostępnych w polskiej bankowości kredytów firmowych cechują różne koszty, które się z nimi wiążą. Jeśli wnioskowana kwota jest wysoka, przedsiębiorca ma możliwość negocjowania z bankiem warunków umowy. W przypadku, gdy kwoty sięgają wielu milionów, niektóre instytucje są w stanie stworzyć produkt kredytowy, ściśle dopasowany do potrzeb danego przedsięwzięcia.