Umowa- zlecenie to umowa cywilnoprawna, która jest dosyć często stosowana przez pracodawców. Zleceniobiorcy nie mają takich samych uprawnień jak osoby pracujące na umowę o pracę, jednak zyskują większą swobodę i elastyczność, a często także wyższe zarobki.
Główne elementy umowy- zlecenie
Umowa- zlecenie powinna zawierać następujące elementy:
- dane zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy
- przedmiot zlecenia
- wynagrodzenie (na przykład stawkę godzinową)
- datę rozpoczęcia oraz zakończenia
- podpisy
- dodatkowe, nieobowiązkowe ustalenia, takie jak termin zapłaty wynagrodzenia, termin wypowiedzenia umowy
Okres wypowiedzenia
Nie ma jednoznacznie określonego terminu wypowiedzenia w przypadku umowy- zlecenie. Zwykle zleceniodawcy decydują się na zapis w umowie, który wskazuje na 2- tygodniowy lub miesięczny okres wypowiedzenia. Kodeks Cywilny pozostawia dużą swobodę w tym zakresie, co może mieć zarówno zalety, jak i wady dla pracownika i pracodawcy.
Wynagrodzenie
W 2018 roku minimalna stawka na umowie- zlecenie to 13,70 zł brutto za godzinę pracy. W 2019 roku stawka wzrośnie prawdopodobnie do 14,70 zł brutto. Wynagrodzenie na umowie- zlecenie netto jest zwykle wyższe niż w przypadku umowy o pracę. Zdarzają się także umowy- zlecenie, które dotyczą nie stawki godzinowej ale ilości przyjętych klientów, czy pacjentów. Na przykład za przebadanie jednego kierowcy w przychodni medycyny pracy, psycholog np. Pani Justyna Iwanowska może liczyć na około 30 złotych brutto. Badanie zajmuje około 20 minut, więc przy odpowiedniej liczbie osób skierowanych na badanie, można otrzymać nawet 90 złotych brutto za godzinę pracy. Jest to rozwiązanie bardzo korzystne, jednak umowa- zlecenie postrzegana jest przez większość społeczeństwa jako tak zwana umowa śmieciowa. Obecne przepisy wymagają odprowadzania składek ZUS (chorobowych, rentowych, emerytalnych) na rzecz zleceniobiorcy, dlatego niektórzy pracodawcy zdecydowali się na zastąpienie umowy- zlecenie, umową o pracę.
Przygotowując umowę- zlecenie, należy mieć na uwadze kilka ważnych spraw. Przede wszystkim, lepiej nie zawierać umowy- zlecenie na czas nieokreślony. Nie warto także wpisywać nazwy stanowiska, tylko zakres obowiązków. Lepiej nie wypisywać także konkretnych dni i godzin wykonywania zlecenia. Dlaczego? Taka umowa może zostać uznana za umowę o pracę, przez co naliczona zostanie kara oraz dodatkowe składki. Umowę- zlecenie należy zawsze skonsultować z księgowym lub z prawnikiem.
Więcej na temat umów- zlecenie oraz innych form zatrudnienia dowiesz się z ForumPraca.pl