To pokolenie urodziło się w latach 60 i 70 XX wieku i jest ostatnim pokoleniem, które pamięta świat sprzed upadku muru berlińskiego. Pokolenie X to pokolenie, które dorastało w czasach transformacji ustrojowej i gospodarczej. To pokolenie żyło w czasach, kiedy Polska była komunistyczna. Pokolenie X to pokolenie, które jest ostatnim pokoleniem, które pamięta świat sprzed upadku muru berlińskiego.
Czym dokładnie jest pokolenie X? Definicja pojęcia
Pokolenie X to pokolenie, które urodziło się w latach 60 i 70., a więc jest to pokolenie dzieci kwiatu i dzieci późnego baby boomu. Nazwa pochodzi od tytułu powieści science fiction Douglasa Couplanda „Generation X: Tales for an Accelerated Culture” z 1991 roku. Słowo „X” jest tu użyte w nawiązaniu do generacji poprzedzającej – baby boomersów – oraz do generacji następnej – millennialsów. Pokolenie X to pokolenie ludzi, którzy żyją w ciągłym stresie i niepewności. Boimy się utraty pracy, boimy się o nasze zdrowie, boimy się o przyszłość naszych dzieci. Jesteśmy pokoleniem, które żyje w ciągłym ruchu, bo musimy pracować na kilka etatów, żeby utrzymać rodzinę. Jesteśmy także pokoleniem samotnych rodziców i rozwodników – często musimy sobie radzić sami.
Pomimo tych trudnych warunków, jesteśmy dobrze wykształconym i bardzo elastycznym pokoleniem. Jesteśmy otwarci na nowe idee i nowe technologie. Nauczyliśmy się adaptować do zmieniających się warunków życia i pracy. Jesteśmy też bardzo aktywnym pokoleniem – chodzimy na siłownie, uprawiamy sport, staramy się prowadzić zdrowy tryb życia. Podsumowując, pokolenie X to pokolenie ludzi, którzy żyjemy w ciągłym stresie i niepewności. Boimy się utraty pracy, boimy się o nasze zdrowie, boimy się o przyszłość naszych dzieci. Jesteśmy pokoleniem, które żyje w ciągłym ruchu, bo musimy pracować na kilka etatów, żeby utrzymać rodzinę. Jesteśmy także pokoleniem samotnych rodziców i rozwodników – często musimy sobie radzić sami.
Pokolenie X – ramy czasowe, cechy, praca
To pokolenie żyje w ciągłym stresie i niepewności, a także jest bardziej zamknięte niż jakiekolwiek inne pokolenie. Pokoleniu X trudno się zmobilizować do działania, a także trudno im się odnaleźć w nowych sytuacjach. Cechuje je również duża lojalność wobec pracodawców oraz silna więź z rodzinami. Przedstawiciele tego pokolenia są bardziej skłonni do samotnego życia niż jakiekolwiek inne pokolenie. Pokoleniu X trudno jest się odnaleźć na rynku pracy. Wynika to głównie ze zmian, jakie zaszły na rynku pracy w ostatnich latach. Pokoleniu X trudno jest się adaptować do nowych sytuacji i elastycznie reagować na zmiany. Z tego powodu często szukają oni pracy w dużych i stabilnych firmach, gdzie mogą liczyć na dużą lojalność ze strony pracodawców.
Charakterystyczne zachowania pokolenia X
Od dziecka naszym celem było posiadanie wykształcenia, które da nam dobrą pracę i pozwoli na utrzymanie rodziny. Życie miało być stabilne i bezpieczne. Wartości, które przekazywali nam rodzice, to przede wszystkim szacunek do drugiego człowieka, lojalność i uczciwość. Ceniąc sobie te wartości, staramy się żyć w zgodzie ze społeczeństwem. Jesteśmy pokoleniem, które lubi porządek i ceni sobie bezpieczeństwo. Pokolenie X to pokolenie, które jest bardzo pragmatyczne. Zdajemy sobie sprawę z tego, że życie nie jest usłane różami i trzeba ciężko pracować, aby osiągnąć sukces. Jesteśmy pokoleniem, które potrafi docenić dobrze wykonaną pracę. Staramy się być racjonalni w swoich decyzjach i nie podejmujemy ryzykownych aktywności.
Pomimo tego, że jesteśmy pokoleniem bardzo pragmatycznym i racjonalnym, to potrafimy także cieszyć się życiem. Umiemy docenić piękno natury oraz radować się małymi rzeczami. Cenimy sobie bliski kontakt z rodzinami i przyjaciółmi. Jesteśmy osobami otwartymi na nowe doświadczenia i chcemy poznawać świat. Pokolenie X to pokolenie, które jest bardzo ambitne. Staramy się osiągać jak najwięcej w życiu i nie boimy się wyzwań. Jesteśmy lojalni wobec naszych pracodawców i wierni naszym wartościom. Umiemy docenić dobrze wykonaną pracę i cenimy sobie stabilność. Żyjemy w zgodzie ze społeczeństwem i staramy się być dobrymi obywatelami.