Optymalizacja podatkowa to sposób na zminimalizowanie przewidzianych zobowiązań podatkowych. W zależności od danego kraju, możemy wyróżnić kilka różnych metod unikania opodatkowania. Przedsiębiorcy mogą się także zdecydować na międzynarodowe planowanie podatkowe.
Czym jest optymalizacja podatkowa?
Optymalizacja opodatkowania to podejmowanie działań, które są zgodne z prawem i służą do zmniejszenia obciążenia podatkowego. Zdecydowanie trudno jest wyznaczyć dokładną granicę między unikaniem opodatkowania, które jest prawne i bezprawne. Zdarza się, że państwo pozostawia podatnikowi możliwość wyboru, na przykład jeśli chodzi o niektóre zaliczki podatkowe. Praktycznie wszystkie osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy starają się płacić dużo mniejsze podatki, ze względu na rosnące w ostatnich latach obciążenia.
Metody optymalizacji podatkowej
Możemy wyróżnić dwie główne metody optymalizacji podatkowej, tj.:
- Optymalizacja podatkowa oparta o polskie prawo, która polega na wnikliwej analizie prawa podatkowego przez prawników i księgowych, na przykład pracodawca woli zdecydować się na umowę o dzieło, a nie na umowę o pracę, ponieważ płaci dużo mniejsze podatki;
- Optymalizacja podatkowa oparta o prawo międzynarodowe, na przykład: założenie firmy w innym kraju (w Polsce jest bardzo niska kwota wolna od podatku, a także bardzo niski drugi próg podatku dochodowego od osób fizycznych), utworzenie holdingu zagranicznego, raje podatkowe (na przykład założenie firmy na Kajmanach, gdzie opodatkowanie wynosi 0%).
W praktyce w Polsce, możliwości optymalizacji podatkowej w 2018 oraz 2019 roku, są bardzo małe, ponieważ istniej bardzo cienka granica pomiędzy prawnym unikaniem podatków a bezprawną i nielegalną działalnością. Oczywiście możliwe jest korzystanie z ulg podatkowych, jednak od 2017 roku Ministerstwo Finansów monitoruje poziom agresywnej optymalizacji podatkowej.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat optymalizacji podatkowej? Zajrzyj na forum finansowo- biznesowe BiF24 i sprawdź, co słychać!