Siłowniki hydrauliczne są elementem wykorzystywanym w wielu maszynach rolniczych czy budowlanych. Najczęściej składają się z tłoka umieszczonego w korpusie. Ich działanie polega na przeniesieniu energii z tłoka lub innego elementu roboczego na odpowiednią część mechanizmu, dzięki czemu wprawia go ruch.
Maszyny wykorzystujące siłowniki hydrauliczne często pracują w trudnych warunkach, w związku z czym do wnętrza dostaje się masa nieczystości. Ze względu na to siłowniki hydrauliczne należy poddawać co jakiś czas regeneracji, by działały sprawnie jeszcze przez wiele lat. Regularne przeglądy siłowników hydraulicznych pozwolą nam na uniknięcie większej awarii, a co za tym idzie – uchronią nas przed wysokimi kosztami jej naprawy.
Aby należycie zadbać o siłowniki hydrauliczne musimy nie tylko wykonywać cykliczne kontrole, ale także realizować je w odpowiednim miejscu. Warto wybrać dobrze wyposażony serwis istniejący na rynku od lat, w którym pracują doświadczeni serwisanci. Warto też zdecydować się na serwis, który, w razie awarii w czasie pracy maszyny, będzie w stanie dojechać i dokonać natychmiastowej naprawy.
Naprawa siłowników hydraulicznych – jak to wygląda od kuchni?
Siłowniki hydrauliczne mają bardzo rozbudowany mechanizm. Wielość elementów składowych wiąże się z częstszym występowaniem awarii siłowników. Kiedy dochodzi do jakiegoś uszkodzenia siłowników hydraulicznych, ich naprawa zaczyna się od znalezienia konkretnego miejsca awarii. Najpierw dokonuje się demontażu siłowników i sprawdzenia każdej części z osobna. Po ocenie stanu każdego elementu wycenia się koszty regeneracji, które następnie powinny być przekazane klientowi. W tym momencie decydujemy, jakie kroki będziemy podejmować, ponieważ zakres prac może obejmować tylko naprawę elementów lub też może być konieczna ich całkowita wymiana. W czasie naprawy hydraulicznych siłowników mogą być podjęte takie działania, jak kontrola powierzchniowa chromowanych tłoczysk, wymiana uszczelnień, wymiana łożysk i innych elementów, kontrola spasowania dławicy z tłoczyskiem czy cylindra z tłokiem. Naprawa układu hydraulicznego powinna być dokonywana z wykorzystaniem najlepszych części oraz z użyciem najlepszych materiałów, takich jak dobre gatunkowo uszczelki czy olej wysokiej jakości. Na koniec naprawy wykonywane są testy. Nie każdy serwis hydraulicznych ma jednak taką możliwość w swojej ofercie. Warto więc wybrać taki, który ma u siebie stację diagnostyczną i po dokonanej regeneracji siłownika sprawdzi, czy pod maksymalnym obciążeniem działa on tak, jak powinien. Testy zapewnią nas, że maszyna po powrocie będzie działać bez zastrzeżeń i pozwoli nam zminimalizować ryzyko kolejnego przestoju.
Siłowniki hydrauliczne i cena za regenerację – czy warto zaoszczędzić?
Cena regeneracji siłowników hydraulicznych będzie zależała od różnych aspektów. Trzeba wziąć pod uwagę element, który będzie poddany naprawie oraz też renomę serwisu. Jednak oszczędność często będzie wiązała się z kolejnymi licznymi naprawami. Może się okazać, że wygeneruje nam ona większe koszty niż jedna, profesjonalna regeneracja, która będzie się wiązała z nieco wyższym wydatkiem. Dlatego wybierając serwis napraw, warto udać się do takiego, który jest sprawdzony i polecany. Istotną rzeczą jest również to, jakiej jakości elementów użyje serwis. Na przykład istotną rolę odgrywa zastosowanie dobrych jakościowo uszczelek, ponieważ szybko się eksploatują, co doprowadza do poważniejszych uszkodzeń siłowników. Dlatego nie warto oszczędzać na regeneracji siłowników, a w zamian za to wybrać serwis, który od lat funkcjonuje na rynku oraz posiada doświadczonych serwisantów. Będą oni w stanie dokonać naprawy w taki sposób, aby nie dokładać nam niepotrzebnych kosztów. Ocenią, czy dane uszkodzenie będzie wymagało wymiany całego podzespołu, czy też wystarczy jego regeneracja. Sprawna i szybko wykonana regeneracja siłowników hydraulicznych pozwoli od razu powrócić maszynie do pracy i generować kolejne zyski.