Jednoosobowa działalność gospodarcza (jdg), to jedna z popularniejszych rodzajów działalności gospodarczej, na którą decydują się przedsiębiorcy w Polsce. Na czym polega prowadzenie JDG w Polsce? Jakie są jej wady i zalety? Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w Polsce? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury zarówno przyszłych przedsiębiorców, jak i osoby, które prowadząc firmę poszukują wskazówek dla lepszego jej rozwoju.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – motywacje
Dlaczego osoby, które dotychczas pracowały na etacie decydują się na otwarcie własnej działalności gospodarczej? Własna firma daje dużą swobodę, ale jednocześnie dużą odpowiedzialność. Wyróżniamy dwa rodzaje motywacji związanych z otwarciem JDG: pozytywne i negatywne.
Pozytywne motywacje otwarcia jdg:
- Nowy start. Na jdg decydują się nie tylko osoby po etacie, ale również przedsiębiorcy, którzy dotychczas prowadzili inną działalność, jak np.: spółka z o.o. i czują potrzebę rozpoczęcia nowego projektu.
- Dostrzeżenie potencjału – mamy genialny pomysł, umiejętności i czujemy potrzebę realizacji naszego potencjału.
- Otwarcie na możliwości. Mając dobry pomysł i plan działania, przyszły przedsiębiorca wie, że jego idea może przynieść mu sukces.
- Ciekawość – to kryterium, którego nie można pominąć. Nie mając doświadczenia w prowadzeniu własnego biznesu, a jednocześnie mając ogromne chęci i pomysły, jesteśmy ciekawi jak to będzie pracować „na swoim” i co nam to przyniesie, wierząc jednocześnie w sukces.
- Czujemy, że zasługujemy na więcej – czyli pragniemy odmienić nasz los i pomóc sobie w realizacji siebie w życiu zawodowym.
- Nieoczekiwany przypływ pieniędzy – nie rzadko powodem otwarcia własnej działalności gospodarczej, jest niespodziewany przypływ gotówki. Niezależnie od tego, czy wygraliśmy na loterii, czy otrzymaliśmy spadek – z zapasem finansowym, decydujemy się spróbować swoich sił w biznesie. Czyli inwestycja, która może przynieść nam zysk.
- Spełnienie marzeń – istnieją też tacy, którzy od zawsze marzyli o własnym biznesie, ale coś ich zawsze przed tym powstrzymywało. W końcu gotowi decydują się zrealizować swoje marzenie.
Negatywne motywacje otwarcia jdg:
- Brak środków na utrzymanie i podjęcie ryzyka – osoby, które tracą środki na swoje utrzymanie, widzą nadzieję w prowadzeniu własnego biznesu, który w krótkim czasie przyniesie im zyski.
- Utrata pracy i trudność w znalezieniu nowego zatrudnienia- motywacje są zbliżone do punktu wyżej.
- Problemy w obecnej firmie.
- Wypalenie zawodowe.
Niezależnie jednak od motywacji, każdy przedsiębiorca ma szansę odnieść sukces. Jednak w przypadku motywacji negatywnych, decyzja może być podejmowana nagle. Co skutkuje brakiem większego przygotowania i zapoznania się ze strukturą prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.
Jednoosobowa działalność gospodarcza czym jest?
Zgodnie z przepisami ustawy Prawa Przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 roku, jednoosobowa działalność gospodarcza, to „zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu w sposób ciągły”. Czym charakteryzuje się JDG?
- Cel zarobkowy – prowadzenie działalności nastawione jest na zysk finansowy.
- Przedsiębiorca wykonuje ją we własnym imieniu – i on ją zarządza, nie zaś inna firma, osoba, czy podmiot.
- Jest zorganizowana – posiada lokalizację w której jest wykonywana.
- Wykonywana w sposób ciągły – działania mają charakter powtarzalny, podejmowane czynności realizowane są w sposób ciągły.
Jednoosobowa działalność gospodarcza krok po kroku – jak ją założyć?
Jednoosobowa działalność gospodarcza, poza pewnymi wyjątkami (o których piszemy w dalszych akapitach), musi zostać zarejestrowana w CEIDG (Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej). Prowadzenie JDG bez rejestracji, grozi przedsiębiorcy karą grzywny i ograniczenia wolności. Sama rejestracja do CEIDG jest bezpłatna i możemy ją wykonać na 3 sposoby:
- rejestracja online – przez stronę biznes.gov.pl. Jednak aby to zrobić musimy posiadać profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny.
- rejestracja tradycyjna – wypełniając i składając wniosek papierowy w urzędzie miasta lub urzędzie gminy.
- online i tradycyjnie – wypełniając wniosek na stronie rządowej i składając podpis w urzędzie miasta lub urzędzie gminy w ciągu 7 dni od rejestracji działalności.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – wniosek CEIDG
Informacje, które należy podać we wniosku CEIDG, to m.in.:
- imię i nazwisko, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia,
- rodzaj, seria i numer dokumentu tożsamości,
- PESEL,
- posiadane obywatelstwa,
- numer NIP i REGON – jeśli w momencie zakładania jdg, przedsiębiorca posiada NIP lub REGON, pozostanie on bez zmian. Jeśli jednak nie posiada NIP-u, zostanie on mu nadany w ciągu 1 dnia roboczego. REGON – w ciągu 7 dni.
- adres zamieszkania oraz adresy związane z zakładaną działalnością gospodarczą. W przypadku adresu, we wniosku można zaznaczyć informację „brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej” – jeśli nasza działalność wiąże się z częstymi zmianami miejsca lub ma w założeniu charakter mobilny. Adres, który zgłaszamy do CEIDG, musi być adresem mieszkania, nieruchomości do którego posiadamy tytuł prawny.
- nazwę działalności gospodarczej, jaką zakładamy. Nazwa musi zawierać w pierwszej kolejności imię i nazwisko właściciela firmy. Warto dodać również informacje o firmie, np.: Jan Kowalski – usługi remontowe.
- datę rozpoczęcia działalności,
- kody PKD – kody określające rodzaj działalności,
- informacje dotyczące ubezpieczenia w ZUS, KRUS i/lub za granicą,
- dane urzędu skarbowego przypisanego miejscu zamieszkania przedsiębiorcy,
- formę opodatkowania działalności i sposób prowadzenia ewidencji,
- informacje dotyczące wspólności majątkowej (w przypadku małżeństwa),
- numer rachunku bankowego.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – składki i forma opodatkowania
Składając wniosek do CEIDG, to jednoczesne zgłoszenie przedsiębiorcy do ZUS – jako płatnika składek. W Polsce przedsiębiorcy mają obowiązek rozliczać i opłacać składki do ZUS na:
- Ubezpieczenie społeczne – ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe oraz dobrowolne ubezpieczeni chorobowe.
- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
- Ubezpieczenie zdrowotne.
Ponadto przedsiębiorcy mają do wybory cztery formy opodatkowania działalności gospodarczej – PIT:
- Skala podatkowa.
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
- Stawka liniowa.
- Karta podatkowa, jednak od 2022 roku, korzystać mogą z niej tylko Ci podatnicy, którzy w latach poprzednich również byli opodatkowani w tej formie i dalej kontynuują kartę podatkową.
Księgowość dla JDG
Niezbędne w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej jest rozliczenie księgowe. Choć wielu – głównie mikro przedsiębiorców, myśli o samodzielnym rozliczeniu, warto skorzystać z usług profesjonalnej księgowej lub biura rachunkowego. W przypadku małej księgowości, dedykowanej mniejszym firmom, ceny usług księgowych są stosunkowo niewysokie. JDG można rozliczać za pomocą:
- Księgi przychodów i rozchodów (KPIR),
- Ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
- księga rachunkowa, czyli pełna księgowość. Dedykowana firmom, których przychody przekraczają 2 miliony euro w skali roku.
Ulga na start 2022
Ulga na start prowadzenia działalności gospodarczej w 2022 roku, umożliwia przedsiębiorcom łatwiejsze rozkręcenie swojej firmy, dzięki zwolnieniu z obowiązujących w dalszym czasie prowadzenia działalności, składek. Przez 6 miesięcy od założenia firmy przedsiębiorca opłaca tylko składkę ubezpieczenia zdrowotnego. Jest zatem zwolniony z takich składek jak: ubezpieczenie społeczne, fundusz pracy, fundusz solidarnościowy. Oznacza to jednocześnie, że przez czas trwania ulgi na start, okres trwania ulgi nie jest brany pod uwagę przy obliczeniach świadczenia emerytalnego i rentowego. Ponadto w okresie korzystania z ulgi na start, przedsiębiorca nie posiada uprawnień otrzymania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego i świadczenia rehabilitacyjnego. Z ulgi na start, skorzystać mogą osoby fizyczne rozpoczynające jednoosobową działalność gospodarczą oraz wspólnik spółki cywilnej. Dodatkowe warunki, to:
- rejestracja działalności po raz pierwszy,
- otworzenie działalności ponownie po upływie 60 miesięcy od zawieszenia lub likwidacji,
- nie świadczeni usług na rzecz poprzedniego pracodawcy.
Działalność gospodarcza nierejestrowana
Istnieją wyjątki, w których nie jest wymagane rejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG. Dotyczy to jedynie drobnych działalności zarobkowych osób fizycznych. Warunkiem jest, aby przychody z prowadzone przedsięwzięcia nie przekraczają 1505 zł w miesiącu (stan na rok 2022). Jednak nie dotyczy to tych przedsiębiorców, którzy już prowadzą działalność gospodarczą. Ponadto na tę formę działalności, nie mogą się zdecydować przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatnich 60 miesięcy, prowadzili lub zawiesili działalność gospodarczą. Oznacza to, że prowadząc firmę, która nie przynosi dużego przychodu, nie możemy jej zawiesić i zamiast tego prowadzić działalność nierejestrowaną. Z działalności nierejestrowanej warto korzystać na początku – na próbę. Patrząc, jak nasz produkt lub usługa się rozwija i czy jest potencjał na przekroczenie granicy 1505 zł.
Jednoosobowa działalność gospodarcza wady i zalety
Prowadzenie własnej firmy to poważna decyzja, nad którą warto się wcześniej zastanowić. Jednak bez wątpienia daje ona szanse i możliwości. Jakie są zatem wady i zalety prowadzenia JDG w Polsce?
Zalety:
- nie trzeba wnosić wkładu władnego ( jak w przypadku np. spółki z o.o.),
- możliwość wyboru formy opłacenia podatków,
- możliwość skorzystania z uproszczonej ewidencji podatkowej, którą przedsiębiorca może prowadzić sam lub za niewielką opłatą zlecić ją biurze rachunkowemu.
- korzystanie z ulgi na start,
- możliwość zatrudnienia pracowników.
Wady:
- ryzyko w postaci odpowiadania całym swoim majątkiem za zobowiązania firmy,
- konieczność opłacania ZUS-u niezależnie od zysków lub strat, jakie ponosi firma,
- trudności formalne przy dziedziczeniu firm,
- zmiany przepisów i prawa, którego przedsiębiorca nie przewiduje, a co może wpłynąć na wyższe koszty prowadzenia działalności.
Czy warto prowadzić działalność gospodarczą? Na to pytanie, mogą odpowiedzieć póki co tylko przedsiębiorcy, którzy doświadczyli w praktyce różnych stron własnej firmy. Bez wątpienia może to być szansa na sukces zawodowy – wszystko zależy od indywidualnych możliwości.
Zobacz również: Jak sprawdzić czy firma jest zarejestrowana?